Kardiologia

Echo serca Warszawa

3D render of a medical background with a heart

Echo serca

znane jest potocznie jako echokardiografia, to badanie, które można nazywać także jako USG serca. Dzieje się tak, dlatego, że możliwym jest ocena budowy i prawidłowości pracy narządu. Wykonywane jest najczęściej w przypadku zawałów serca, niewydolności serca, wad serca, choroby wieńcowej i długotrwałego nadciśnienia technicznego, choroby osierdzia. Często wykonywane jest po wszczepieniu sztucznych zastawek, a także gdy mamy do czynienia z nadciśnieniem płucnym, lub w przypadku istnienia chorób aorty.

Podobnie, jak w przypadku innych metod diagnostycznych, echo serca posiada wiele udoskonaleń i modyfikacji. Podstawową wersją tego urządzenia jest echokardiografia przezklatkowa, którą stosuje się najczęściej, i która posiada największy zakres zastosowań. Badanie to jest bardzo podobne do USG jamy brzusznej. Podczas badania pacjent leży na boku lub plecach, a lekarz, wykorzystując specjalną głowicę obserwuje obraz pracy serca na monitorze. Urządzenie to jest ruchome i pozwala oglądać serce z każdej strony. Możliwe jest także zmierzenie narządu i zbadanie jego struktury. Badanie pozwala także na obejrzenie zastawek w sercu, znalezienie i ocenę możliwości, a także ich korekcję.

Badanie echo serca

umożliwia także sprawdzanie frakcji wyrzutowej serca, czyli wskaźnika, który mówi o tym, czy serce pompuje odpowiednią ilość krwi i czy tkanki umiejscowione wokół serca posiadają prawidłowo ukrwione. USG serce jest bezbolesne, inwazyjne i niezwykle bezpieczne. Jego obecność w diagnostyce jest nieocenione i niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania. Kardiolodzy chętnie zlecają jego wykonanie, gdyż daje bardzo dobry pogląd na sytuacje.  Pozwala ono między innymi określić obecność płynu w worku osierdziowym.  Dużym atutem badania jest czas jego trwania. Już po 20-30 minutach możliwa jest wnikliwa interpretacja wyników. Badanie może zostać wykonane u każdego pacjenta, bez względu na wiek. Nie ma znaczenia, czy jest to osoba dorosła, kobieta w ciąży czy dziecko.