Kardiologia

EKG Warszawa

Elektrokardiografia to nieinwazyjna, bezbolesna metoda, która pozwala wykryć choroby mięśnia sercowego, wykorzystując do tego czynności bioelektryczne. Ludzkie serce pracuje niczym pompa.

Tłoczy krew do naczyń, znajdujących się w całym organizmie. W trakcie każdego skurczu i rozkurczu przez ten mięsień przepływają impulsy elektryczne. Impulsy pochodzące z węzła zatokowo-przedsionkowego, kurczą się dzięki obecności wiązek mięśnia sercowego. Cały cykl pracy jest naturalnym stymulatorem serca. Badanie EKG pozwala rejestrować i ocenić funkcjonowania mięśnia sercowego. Wynik podawany jest na papierowym wydruku. Elektrody umieszczone na skórze i w miejscach przepływu impulsów elektrycznych gwarantują rzetelną ocenę stanu mięśnia sercowego.

EKG Warszawa – co jest oceniane?

Przede wszystkim ocenie podlegają ewentualne pogrubienia ściany mięśnia sercowego i poszczególne jego fragmenty. Oceniane jest także położenie mięśnia sercowego w klatce piersiowej i nieprawidłowe ukrwienie. Ponadto sprawdza się częstość pracy serca i rodzaj rytmu wiodącego, a także ewentualne pobudzenie elektryczne mięśnia sercowego, które może prowadzić do zaburzeń rytmu serca.

Kiedy zdecydować się na wykonanie?

Badanie EKG powinno zostać wykonane przez każdą osobę powyżej 45 roku życia, bez względu na płeć. Najlepiej dołączyć je do okresowych badań u lekarza rodzinnego. Wskazaniem do wykonania badania są także bóle w klatce piersiowej, nasilone zawroty głowy, duszności, regularne utraty przytomności i odczucie „kołatania serca”. Wówczas konieczne jest zgłoszenie do lekarza, który wykona EKG. Badanie wykonuje się także w przypadku przygotowania przedoperacyjnego, lub w kontekście testu wysiłkowego.

Przebieg

Badanie jest bezbolesne. Trwa zazwyczaj około pięciu minut. W tym czasie montowana jest specjalna aparatura i przymocowywane są elektrody. Prawidłowa ocena parametrów, powinna wynosić od 50 do 100 uderzeń na minutę. Rytm serca powinien być miarowy lub zatokowy.