Zdrowie

Czy leczenie kanałowe jest bolesne?

Leczenie kanałowe jest podstawą procedurą prowadzoną w celu leczenia zapaleń miazgi zębowej oraz innych jej dolegliwości. Często można spotkać się z przekonaniem, że jest ono bolesne. Czy rzeczywiście leczenie endodontyczne związane jest z bólem? Odpowiadamy!

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe?

Endodoncja jako dziedzina stomatologii jest skoncentrowana na dolegliwościach miazgi zębowej – jest to wnętrze zęba, które łączy się kanałami z kością żuchwy albo szczęki. Miazga zębowa jest też często określana jako „nerw zęba”.

Do leczenia kanałowego przystępuje się wtedy, gdy:

  • Ząb został głęboko zaatakowany przez próchnicę,
  • Pojawiła się martwica zęba,
  • Doszło do rozwoju ropnia,
  • Ząb został złamany albo wybity,
  • Planuje się założenie koronki lub mostka na ząb.

Obecnie leczenie kanałowe pozwala na uniknięcie ekstrakcji zęba, czyli jego wyrwania. Jest ono zatem najlepszym rozwiązaniem, gdy ząb został poważnie zniszczony.

Skąd wzięło się przekonanie, że leczenie kanałowe boli?

Wiele osób wskazuje, że leczenie kanałowe jest bolesne. Skąd wzięło się takie przekonanie?

W przeszłości leczenie endodontyczne było przeprowadzane w inny sposób niż dzisiaj. Prowadzono wtedy procedurę polegającą na dewitalizacji, czyli na zatruciu miazgi zębowej, aby spowodować jej obumarcie. Umieszczenie w zębie „trutki” oraz jej noszenie związane było z bólem.

Teraz jednak nie stosuje się już tej procedury. Zamiast niej przeprowadzana jest ekstyrpacja, czyli usunięcie miazgi zębowej pod znieczuleniem miejscowym. Czasami po jej usunięciu stomatolog zakłada także specjalny lek do wnętrza zęba, jednak nie jest on tym samym, co „trutka”, dlatego nie powoduje dolegliwości bólowych.

Leczenie kanałowe – gdzie je wykonać?

Aby wykonać kompleksowe i profesjonalne leczenie kanałowe, warto zdecydować się na dobry prywatny gabinet stomatologiczny, gdzie można skorzystać z najnowszych metod leczenia wszystkich zębów.

Fachowe leczenie kanałowe może zaoferować także https://twojstomatolog.com/dentysta-pila-zadbaj-o-swoj-usmiech-na-najwyzszym-poziomie/  – z dostępnymi ofertami można zapoznać się już teraz na stronach internetowych.

Jak znieczula się zęby podczas leczenia kanałowego?

Jako że leczenie kanałowe jest rozległe, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego znieczulenia. W gabinetach stomatologicznych stosowane są obecnie różne techniki znieczuleń, które pozwalają na uzyskanie szybkich efektów – ząb nie boli, a zabieg może być wykonany w komfortowych dla pacjenta i stomatologa warunkach.

Poza znieczuleniem miejscowym wykonywanym w okolice zęba – dziąsło, tkankę policzka, stosowane są także dodatkowe znieczulenia:

  • Znieczulenie domiazgowe – wykonane bezpośrednio w miazgę zębową,
  • Znieczulenie dokostne – wykonane w kość gąbczastą pomiędzy korzeniami zębów.

Stosowane są nie tylko znieczulenia standardowe – wykonane zwykłą strzykawką z igłą, ale także znieczulenia komputerowe. Komputerowe znieczulenie zęba podawane jest pod niskim ciśnieniem, co powoduje, że nie powoduje ono pojawienia się bólu, uczucia rozpierania tkanek.

Dodatkowo w wybranych gabinetach pacjenci mogą także skorzystać ze znieczuleń prowadzonych z użyciem gazu rozweselającego – pomaga on w zmniejszeniu zdenerwowania oraz stresu.

U pacjentów z dentofobią można także wykonać leczenie w znieczuleniu ogólnym – jest ono dostępne także w wybranych gabinetach.

Podsumowanie

Leczenia kanałowego nie trzeba się bać. Dzięki nowoczesnym metodom leczenia endodontycznego oraz specjalnym technikom znieczuleń nie powoduje ono dolegliwości bólowych i pozwala na zachowanie zęba bez potrzeby jego wyrywania!