Ortopedia

Dobry Ortopeda Warszawa

Jeśli lekarz pierwszego kontaktu zalecił wizytę u lekarza ortopedy, to niezwykle ważne jest to, aby się na nią udać w możliwie najkrótszym terminie.

Jeśli nie wiecie, do którego lekarza się udać to wyszukanie specjalisty wg hasła np. ortopeda warszawa lub inne miasto, które jest odpowiednie dla waszego miejsca zamieszkania może pomóc rozwiązać ten problem. Ortopeda najczęściej przyjmuje pacjentów na konsultacje związane z wadami postawy, zarówno kręgosłupa jaki i stóp. Jednak to nie jest jedyny powód, dla którego pacjent udaje się do gabinetu ortopedycznego, drugim są urazy.

Nagłe zdarzenia najczęściej są przyczyną wspomnianego powyżej urazu, to właśnie z ich powodu pacjenci wymagają wizyty u ortopedy. Urazy powodują bardzo często różnego rodzaju skręcenia, naderwanie ścięgien lub złamania. Niezależnie od pory roku czy wieku, urazy mogą zdarzyć się każdemu, jednakże czas rekonwalescencji jest już zależny, zarówno od zakresu urazu oraz bardzo często także od wieku pacjenta. Zdecydowanie szybciej dojść do zdrowia może osoba młodsza, aktywna fizycznie. Jeśli natomiast urazowi ulegnie osoba w podeszłym wieku, to ryzyko długotrwałego leczenia i powikłań pourazowych znacznie wzrasta.

Udając się na wizytę do lekarza ortopedy należy spodziewać się nie tylko samego wywiadu medycznego i prośby o udzielenie informacji, jak doszło do zdarzenia, niejednokrotnie lekarz kieruje pacjenta na prześwietlenie, aby dokładnie ocenić stan kości. Działanie to podejmowane jest zawsze w przypadku złamań lub ich podejrzenia, bowiem w początkowym etapie trudno jest ocenić czy doszło tylko do zwichnięcia czy jednak złamania. Stąd też podejmuje się decyzję o prześwietleniu i to na jego podstawie stawiana jest diagnoza oraz dobierana jest terapia.

Leczenie złamań lub zwichnięć wymaga czasu i cierpliwości ze strony pacjenta.

Zazwyczaj po zwichnięciu kończyna szybciej odzyskuje sprawność, złamania jednak wymagają więcej czasu, zatem usztywnienie kończyny należ mieć założone przez okres nawet kilku tygodni, gdzie w przypadku zwichnięć może to być od kilku do kilkunastu dni. Każdorazowo jednaj, niezależnie od tego, jak długo kończyna była unieruchomiona, ortopeda kieruje pacjenta na rehabilitację. Jest to konieczne dla odzyskania sprawności mięśni, które nie były używane przez czas unieruchomienia. Seria ćwiczeń rehabilitacyjnych jest zatem bardzo istotna.

Ortopeda kierując pacjenta na prześwietlenie najczęściej może postawić diagnozę jeszcze tego samego dnia. Trudność może polegać na tym, gdy gabinet lekarski nie jest zlokalizowany w niedalekiej odległości od pracowni rentgenowskiej. Jeśli zaleceniem lekarza będzie udanie się na prześwietlenie, to ponowna wizyta u ortopedy będzie możliwa po otrzymaniu zdjęcia rentgenowskiego wraz z opisem. Jeśli natomiast sprawa dotyczy urazów i nagłego zaostrzenia objawów, to konieczna jest wizyta w najbliższym szpitalu, gdzie lekarze będący na dyżurze, mający odpowiedni dostęp do urządzeń i pracowni będzie mógł szybko postawić diagnozę i ustalić dalsze leczenie.