Jak skutecznie pozbyć się nałogu tytoniowego?
Próbowałeś rzucić palenie już kilka razy, lecz za każdym razem nałóg wracał z większą siłą? Nie jesteś w tym sam. Rzucenie palenia za pierwszym razem jest możliwe, ale niezwykle trudne. Jeżeli próbujesz po raz kolejny, nie patrz przez pryzmat niepowodzeń. Skup się na celu, jaki chcesz osiągnąć, a w razie potrzeby sięgnij po metody, które ułatwią Ci przejść na stronę niepalących.
Terapeutyczne metody rzucania palenia
Po kilku nieudanych próbach czujesz, że najsłabszym ogniwem rzucania palenia jesteś Ty? Brakuje Ci silnej woli i trudno Ci przechodzić ten proces w pojedynkę? Zastanów się nad poproszeniem najbliższych osób o wsparcie. Dzięki temu dodadzą Ci energii do działania w chwilach zwątpienia i trudności. Jeżeli nie możesz polegać na osobach z Twojego otoczenia, udaj się do specjalisty, który profesjonalnie wskaże Ci drogę do rzucenia palenia.
Wsparcie rodziny i przyjaciół
Czujesz, że samemu nie potrafisz zmobilizować się do rzucenia palenia? Poproś bliską Ci osobę, żeby co jakiś czas sprawdzała Twoje postępy w odzwyczajaniu się od tytoniu. Sam fakt, że wypowiesz swoje postanowienie na głos, powinien dodać Ci chęci do jego dotrzymania. Zaufany przyjaciel lub członek rodziny będzie doskonałym powiernikiem Twoich rozterek związanych z rzucaniem palenia.
Motywacja nagrodami
Wyznacz sobie konkretne etapy w procesie rzucania palenia. Po osiągnięciu jednego z nich przyznawaj sobie niewielką nagrodę, która wynagrodzi Ci trud związany z porzucaniem nałogu. W ten proces możesz zaangażować kogoś bliskiego, kto obiektywnie sprawdzi, czy tym razem zasłużyłeś na mały upominek.
Uczestniczenie w psychoterapii
Jeżeli nie chcesz dłużej wystawiać siebie i bliskich na próbę, umów się na wizytę u psychoterapeuty. Wsparcie doświadczonego specjalisty znacząco zwiększa prawdopodobieństwo, że tym razem porzucisz tytoń na zawsze. Regularna praca z terapeutą pozwoli Ci utrzymać się w gronie niepalących i zmniejszyć chęć powrotu do nałogu.
Wsparcie farmakologiczne w procesie odstawienia nikotyny
Natychmiastowe porzucenie papierosów nie jest metodą, która sprawdzi się u każdej osoby. Zamiana papierosów na inne środki z niższym poziomem nikotyny pozwala stopniowo pozbyć się nałogu bez wywoływania szoku dla organizmu.
Oprócz nikotynowej terapii zastępczej, warto rozważyć skorzystanie ze środków zawierających cytyzynę. To substancja pochodzenia roślinnego, występująca w nasionach złotokapu i od wielu lat wykorzystywana w walce z nałogiem palenia.
Cytyzyna łączy się z takimi samymi receptorami jak nikotyna, jednak w znacznie silniejszy sposób. Wypiera przez to wpływ nikotyny na receptory i blokuje jej dalsze stymulowanie do zwiększania ich ilości. Czym to skutkuje? Cytyzyna pobudza organizm w podobny sposób jak nikotyna, łagodząc tym samym objawy odstawienia. Jednak w odróżnieniu do nikotyny, nie wyzwala tak samo wysokiego poziomu dopaminy, sprzyjającej uzależnieniu.
Nikotynowa terapia zastępcza wspiera proces rzucania palenia poprzez łagodzenie objawów pojawiających się w skutek odstawienia nikotyny, podczas kiedy cytyzyna pozwala odzwyczaić się od palenia poprzez zmniejszenie efektów wywoływanych przez nikotynę.
Pamiętaj tylko, że żadne plastry, gumy lub tabletki nie zadziałają, jeżeli nie będziesz mieć wewnętrznej motywacji do rzucenia palenia. W innym przypadku wspomaganie się farmaceutykami będzie nieskuteczne i zniechęci Cię do podejmowania kolejnych prób zerwania z nałogiem.