Rehabilitacja

Nieoperacyjne sposoby leczenia ostrogi piętowej

Nieoperacyjne sposoby leczenia ostrogi piętowej

Stopy potrafią nas boleć z przeróżnych powodów. Nie zawsze, żeby doznać dość poważnego urazu stopy musimy borykać się z skręceniem czy złamaniem. Ostroga piętowa to dość nietypowy uraz, jednak mimo to dający bardzo dużo bólu, niestety. Jak leczyć ostrogę piętową by ustrzec się przed operacją? Jakie sposoby leczenia tego urazu są najbardziej skuteczne?

Pierwsze kroki w leczeniu ostrogi piętowej

Leczenie ostrogi piętowej jest zazwyczaj dość długie i niestety, nie zawsze skuteczne. Leczenie ostrogi w Krakowie, oraz w innych miastach Polski może wyglądać bardzo różnie i jest zazwyczaj uzależnione bezpośrednio od stadium naszego stanu zapalnego. Na samym początku, lekarz ortopeda który zajmuje się tym schorzeniem, powinien zdecydować o leczeniu środkami przeciwzapalnymi. Środki te, zazwyczaj w postaci tabletek powinny załagodzić stan zapalny i obrzęk, który przy takich stanach może również wystąpić. Następnie lekarz powinien próbować rehabilitacji, bądź zastosowania specjalnego sprzętu medycznego – wkładek ortopedycznych, podpiętek, czy stabilizatorów. Ostroga piętowa właściwie jest leczona całkowicie indywidualnie, a co za tym idzie sposoby leczenia są bardzo różne.
Rehabilitacja w przypadku ostrogi piętowej to zazwyczaj masaże oraz ćwiczenia, które pokazuje nam fizjoterapeuta i które, w późniejszym czasie powinniśmy sami wykonywać w domu. Mają one za zadanie delikatnie rozciągać mięśnie, których dotyczy stan zapalny i sprawić, że będą one przede wszystkim mniej boleć. Masaże wykonywane przez fizjoterapeutę mają podobne działanie, wykorzystywane są w przypadkach poważniejszych, gdzie poprawne wykonywanie ćwiczeń zwyczajnie nie jest możliwe.

Inne sposoby na poważniejsze przypadki

Ostroga piętowa bardzo często daje o sobie znać w dość zaawansowanym stadium. udajemy się z problemem do lekarza wtedy, kiedy naprawdę mamy już problem przy chodzeniu, a nawet siedzeniu. Ból wydaje się nie do zniesienia, dlatego też szukamy pomocy. Trzeba jednak pamiętać, że ostroga piętowa zaczyna naprawdę mocno boleć dopiero w bardziej zaawansowanym stadium, początkowo jest to sporadyczny ból, który potrafi szybko znikać. Z czasem gdy staje się nie do zniesienia, mamy już do czynienia ze złogami – czyli ostrogą piętową, która naraża nasze mięśnie, czy też nerwy. W takim przypadku leczenie jest o wiele bardziej skomplikowane. Tak jak w każdym innym stadium zaczynamy od leków przeciwzapalnych, jednak w mocniejszych dawkach, zdarza się że są one podawane także w formie zastrzyków. Razem z lekami przeciwzapalnymi stosuje się także różne metody fizjoterapii, jednak o wiele bardziej skomplikowane. Często stosowane są zabiegi z wykorzystaniem ultradźwięków, oraz fali uderzeniowej. Są one o wiele bardziej skomplikowane od masaży, czy ćwiczeń, jednak w poważniejszych przypadkach – są niemal zbawienne w skutkach. Przy ich wykorzystaniu możemy całkowicie pozbyć się ostrogi bez przymusu zabiegów inwazyjnych. W niektórych, naprawdę zaawansowanych przypadkach stosuje się zabiegi operacyjne na ostrogę, a dzięki dobremu fizjoterapeucie możemy tego całkowicie uniknąć.