Zdrowie

Proviron – efekty, działanie, stosowanie

Proviron wykazuje bardzo duże podobieństwo do aktywnej formy testosteronu DHT (5α-Dihydrotestosteron). Należy do grupy hormonów steroidowych o silnym działaniu androgennym. Jego substancją czynną jest mesterolon. Pod postacią medyczną występuje w formie leku doustnego i stosowany jest między innymi przy leczeniu impotencji i bezpłodności poprzez uzupełnianie niedoboru hormonów męskich płciowych. Nie jest on stymulantem produkcji naturalnego testosteronu, a raczej jego zamiennikiem. Co ciekawe Proviron należy do jednych z najstarszych tego typu środków dostępnych na rynku. Jego debiut w sprzedaży miał miejsce w roku 1934. Odpowiedzialna za jego wprowadzenie na rynek była niemiecka firma Schering.

Właściwości

Proviron stosowany jest w celu poprawy wydolności organizmu, a jego działanie zapobiega osłabieniu, poprawia koncentrację oraz pozytywnie wpływa na popęd płciowy i potencję. Stosowany jest także w walce z zaburzeniami snu, stanami depresyjnymi oraz innymi zaburzeniami wynikającymi z niedoboru męskich hormonów płciowych. Do jego najważniejszych cech należy zdolność asocjacji białek transportujących hormony płciowe (SHBG) takie jak testosteron oraz estradiol. Warto zaznaczyć, że nieprawidłowe funkcjonowanie SHBG skutkuje zaburzeniami w obrębie gospodarki hormonalnej. Oprócz tego potrafi on wiązać się z enzymem aromatazy i blokować jego działanie. Aromataza jest enzymem, który ma kluczową rolę w biosyntezie hormonów steroidowych. Jego działanie wpływa na przekształcenie hormonów płciowych o budowie sterydowej, czyli występujących fizjologicznie u mężczyzn (testosteron, androstendion) na estrogeny. Mówiąc wprost Proviron działa jak antyestrogen. Wykazuje on w tym wypadku znacznie większą skuteczność od innych środków np. Tamoxifenu. Sprawdzi się zatem podczas cykli generujących wzmożoną wysokość poziomu estrogenów. Lek doustny należący do hormonów steroidowych wykazuje biodostępność na poziomie 3%. Oznacza to, że dany procent dawki składnika aktywnego dostaje się w postaci niezmienionej do krążenia. Co ważne poziom wiązania się z białkami osocza wynosi 98%. Wydalany jest z organizmu stosunkowo szybko wraz z moczem pod postacią metabolitów. Proviron zażywany poniżej dawki wynoszącej 100 mg dziennie uznawany jest za lek bezpieczny i nie powinien powodować niepożądanych działań. W przeciwieństwie do innych sterydów nie wpływa negatywnie na działanie wątroby.

Proviron w kulturystyce

Jego działanie docenia się również w kulturystyce ze względu na to, że likwiduje skutki uboczne niedoboru testosteronu. Wskazuje również działanie redukujące nadwyżkę estrogenów u sportowców wspomagających się sterydami anabolicznymi o działaniu androgennym. Dzięki temu mogą uniknąć nieprzyjemnych skutków ich działania. W takim wypadku pierwszym z pozytywnych działań Provironu będzie zapobieganie gromadzeniu i zatrzymywaniu wody w organizmie, a co za tym idzie wędrówki wody z naczyń krwionośnych do tkanek i finalnie powstawaniu obrzęków. Po drugie pozwoli uniknąć występowaniu zmian skórnych w postaci trądziku. Po trzecie może działać prewencyjnie w przypadku ginekomastii, czyli powiększeniu sutka u mężczyzny. Zaburzenie tego typu nie tylko negatywnie wpływa na estetykę, ale również może być bolesne ze względu na nadmierny przerost gruczołów. Co ważne specyfik ten nie wykazuje działania anabolicznego. W praktyce oznacza to, że nie należy on do rodzaju preparatów wzmagających siłę i wspierających budowę masy mięśniowej. Jego pozytywne działanie jest doceniane ze względu na wspomnianą wcześniej rolę w wiązaniu SHBG. Co za tym idzie, dzięki tej funkcji Proviron dynamizuje i intensyfikuje działanie innych anabolików. Oznacza to, że jego stosowanie przy jednoczesnym zażywaniu innych specyfików podnosi ich efektywność.

Efekty stosowania Provironu

Według znawców tematu jego największa skuteczność przypada na stosowanie w cyklach cięcia. Składnik aktywny mesterolon pomaga w sposób łagodny przejść przez okres tak zwanej posteroidowej wstrzemięźliwości na koniec cyklu. Typowymi dla tego etapu objawami są między innymi zmęczenie, znaczne obniżenie wydolności organizmu i siły. Intensywność skutków ubocznych zależy w dużej mierze od stosowanych dawek. Logiczne jest, że im większe dawki, tym trudniejszy proces wracania do siebie po ich odstawieniu. Ponadto ważne jest, w jaki sposób doszło do zakończenia cyklu. Jeżeli została dawka gwałtownie obniżona lub całkowicie wyeliminowana niepożądane skutki będą mocniej odczuwalne. Szczególnie dotkliwe mogą być spadki masy uwarunkowane skokami poziomu nasycenia dihydrotestosteronu i testosteronu. Z pomocą w tym trudnym czasie przychodzi nam Proviron jako swoisty substytut testosteronu. Pomaga złagodzić skutki uboczne i przejść łagodniej przez zakończenie cyklu.

Mimo że lek ten nie wykazuje bezpośredniego działania na zwiększenie masy i wzrost mięśni, można mówić o jego pośrednim wpływie na ten proces. Dzięki zmaksymalizowaniu działania sterydów oraz samego testosteronu wspomaga proces prowadzący do wytworzenia cząsteczek białek, czyli syntezy białek mięśniowych (muscle protein synthesis). Proces ten jest kluczowy dla hipertrofii mięśni, czyli ich rozbudowy.

Proviron stosowany jest w kulturystyce również jako środek wspomagający pozbywanie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Cechą, która zwiększa jego efektywność w tym zakresie jest wysoki wskaźnik asocjacji z receptorem androgenowym. W związku z powyższym często stosuje się go w okresie zawodów kulturystycznych. Przez wzgląd na posiadane cechy zapewnia on odpowiedni i pożądany w tym czasie wysoki poziom androgenów i znaczące zmniejszenie poziomu estrogenów. Stosowany odpowiednio i zestawiany z anabolikami może wykazywać pozytywne działanie w zakresie spotęgowania efektu gęstości mięśni. Pozwala to podkreślić ich zarys i uwydatnić widoczność mięśni. Oprócz tego dzięki wspomnianej już zdolności do wzmacniania działania innych sterydów pozwala na zwiększenie metabolizmu poprzez uruchomienie procesu rozkładu hydrolitycznego triacylogliceroli, czyli lipolizy. Proces ten jest z powodzeniem wykorzystywany we współczesnej medycynie estetycznej. Polega na wymuszonym rozkładzie komórek tłuszczowych przez wstrzyknięcie odpowiednich substancji. Finalnie przyspiesza to metabolizm, redukuje tłuszcz i modeluje sylwetkę.

Proviron jest lekiem, po który sięgają nie tylko kulturyści, ale także lekkoatleci. Dzięki możliwości jakie daje, poprawia twardość mięśni i ogólny stan i wydolność organizmu. Stosowany jest zarówno podczas intensywnych treningów, jak i w czasie samych zawodów. Pomaga zwalczać zmęczenie i osiągać optymalne efekty ćwiczeń.

Stosowanie Provironu u kobiet

Stosowanie tego specyfiku u kobiet powoduje znaczącą zmianę stosunku poziomu androgenów do poziomu estrogenów. Jego działanie antyaromatyzujące zmniejsza przekształcanie sterydów do estrogenów. Powoduje to obniżenie stężenia tych drugich w organizmie. Skutkiem tego u kobiet stosujących nawet najmniejsze dawki, widać znaczną różnicę w budowie ciała. Oprócz tego obserwuje się możliwość wystąpienia u kobiet cech somatycznych męskich. Maskulinizacja, bo o tym mowa, objawia się między innymi wspomnianą już zmianą sylwetki, obniżeniem skali głosu, czy hirsutyzmem (nadmiernym owłosieniem). Szczególnie uciążliwe dla kobiet może być właśnie wspomniane wyżej nadmierne owłosienie występujące w obrębie piersi, na twarzy i na rękach. Znacząco wpływa to na ogólną estetykę ciała i jest trudne do wyeliminowania. Czasami konieczne może być sięgnięcie po laserowe metody pozbycia się nadmiaru włosów. Stosowanie tego typu sterydów anaboliczno-androgennych może też prowadzić do zmian w obrębie zewnętrznych części narządów płciowych. Innymi skutkami zażywania Provironu może być zatrzymanie cyklu miesiączkowego, rozwój trądziku oraz zmniejszenie piersi. Celem przyświecającym zażywaniu tego specyfiku jest przede wszystkim dążenie do osiągnięcia atletycznej budowy ciała. Kobiety decydujące się na stosowanie Provironu powinny przeanalizować w pierwszej kolejności ilość potencjalnych korzyści w stosunku do możliwych skutków ubocznych. W każdej sytuacji korzystanie ze specyfiku powinno być bardzo ostrożne. Nie można też przekraczać dopuszczalnych i bezpiecznych dawek leku, które będą kształtować się na poziomie 10-25 mg dziennie. W żadnym wypadku nie należy stosować większych ilości.

Dawkowanie

Ilość stosowanego produktu w dużej mierze zależeć powinna od analizy potrzeb oraz jednoczesnego stosowania innych specyfików. Optymalną dawką przyjmowaną w ciągu dnia powinna mieścić się w zakresie od 25 mg do 100 mg. Jak wspomniano na samym wstępie, nieprzekraczanie dawki 100 mg pozwala na uniknięcie niepożądanych skutków obocznych i bezpieczne stosowanie. Rozsądna dawka powinna więc rozkładać się na maksymalnie 4 tabletki (25 mg każda). Jej przekroczenie może dawać lepsze efekty, ale jednocześnie przynieść negatywne skutki. Zwiększenie dawki powinno wiązać się ze stopniem zaawansowania. Do najczęstszych skutków ubocznych możemy zaliczyć między innymi łysienie, wystąpienie zmian skórnych w postaci trądziku oraz przetłuszczanie się skóry. Do innych częstych objawów występujących po przekroczeniu bezpiecznej dawki, należy bardzo duże libido. Wynika to z jego silnego oddziaływania na męski układ rozrodczy. W kulturystyce najczęściej przyjmuje się cykl stosowania od 8 do 12 tygodni. W przypadku kobiet dawka nie powinna przekraczać 25 mg. Cykl stosowania powinien zamykać się w przedziale od 4 do 5 tygodni. Podczas stosowania Provironu warto obserwować organizm i jego reakcje na lek. Odpowiednio dobrana dawka przyniesie nie tylko oczekiwane efekty, ale także pozwoli cieszyć się z komfortu bez wystąpienia niechcianych skutków ubocznych.

Podsumowanie

Z medycznego punktu widzenia, lek jest stosowany w problemach impotencji czy bezpłodności. W kulturystyce z kolei jest ceniony przez wzgląd na swoje właściwości antyestrogenowe oraz blokujące enzym aromatazy. Dzięki tym podstawowym funkcjom znajduje wiele zastosowań i jest ceniony za skuteczność działania przy jednoczesnym wyeliminowaniu skutków ubocznych. Przed podjęciem stosowania Provironu warto zapoznać się z jego działaniem i na postawie obserwacji organizmu dopasować indywidualnie odpowiednią dawkę specyfiku, by w pełni cieszyć się jego działaniem. Wiele zalet, jakie niesie ze sobą jego zażywanie stanowi motywację do jego włączenia do treningów. Oprócz tego, że pomaga w okresie stosowania i odstawienia sterydów w cyklach estrogenowych, pozwala na uzyskanie lepszej gęstości i twardości mięśni. Wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej oraz wyeksponowanie zarysu mięśni, co jest szczególnie ważne przed zawodami. Stosowany z należytą dozą ostrożności i w odpowiednich dawkach nie wywołuje nadmiernych skutków ubocznych. Na tym tle wypada dość dobrze w zestawieniu z innymi specyfikami o podobnym działaniu. Szczególną ostrożność przy stosowaniu, ze względu na jego charakterystyczne działanie, powinny zachować kobiety decydujące się na wspomaganie Provironem. Aby uniknąć wirylizacji, najlepiej jest trzymać się wyznaczonej i bezpiecznej dawki.