USG

USG Warszawa Prywatnie

Ultrasonografia Warszawa

Zastosowanie ultradźwięków do badania i obrazowania tkanek w medycynie i weterynarii zostało wprowadzone do medycyny w latach ’60 ubiegłego wieku. To ultrasonografia, szerzej znana pod skrótem USG Warszawa.

Działanie ultrasonografii

Aparat do ultrasonografii składa się z monitora oraz sondy. Działa w oparciu o fale ultradźwiękowe – wykorzystuje częstotliwości od 2 do 50 Mhz. Fale zostają odbite albo pochłonięte. Lekarz obserwuje zachowanie fal na monitorze i dzięki temu zyskuje wiedzę na temat zachowania i wyglądu narządów pacjenta. W trakcie badania może zatrzymać obraz, może również wydrukować

interesujący go obraz. Do tego właśnie służy monitor. Sonda natomiast wytwarza i odbiera ultradźwięki. Do ultrasonografii wykorzystuje się różne typy głowic – zależnie od wielkości badanego obszaru ciała pacjenta. Głowice są liniowe, konweksowe i sektorowe. Następnie lekarz przykłada głowicę do ciała pacjenta otrzymując przekrój – może być on poprzeczny, podłużny lub skośny. Do badania ultrasonografii stosuje się specjalny żel.

Pacjenta szykuje się do badania odsłaniając fragment ciała, który będzie badany i smarując go żelem, który ułatwia przewodzenie głowicy. Aparat ultrasonograficzny ma emiter oraz odbiornik fali ultradźwiękowej. Emiter wysyła fale w kierunku badanego fragmentu ciała pacjenta, oczywiście fale o wyżej określonej częstotliwości. Badanie to wykorzystuje zjawiska falowe ultradźwięków, odbicia fali na granicy ośrodków. Fala dźwiękowa przetwarza się w impulsy elektryczne dzięki użyciu przetworników piezoelektrycznych. Fale niestety ulegają całkowitemu odbiciu na granicy obszarów wypełnionych gazem jak płuca, jelita czy kości. Fale akustyczne bezboleśnie wnikają do ciała pacjenta, rozchodząc się. Nie wpływa to negatywnie na badanego. W głowicy znajduje się przetwornik ultradźwięków, na monitorze natomiast powstaje obraz badanego narządu lub tkanki.

Ultrasonografia – gdzie się badać?

Każdy pacjent zastanawia się, gdzie najlepiej poddać się badaniu ultrasonografii. Warto najpierw dowiedzieć się, jakie doświadczenie ma lekarz do którego chcemy się udać. Powinno więc zapoznać się z opiniami na temat lekarza, najlepiej od innych jego pacjentów. Ponadto warto dojść do informacji na jakim sprzęcie działa lekarz – w końcu tu chodzi o nasze zdrowie, za badanie najczęściej płacimy i mamy 2018 rok, a niektórzy lekarze działają wciąż na starych sprzętach. Błędne rozpoznanie, złe badanie może doprowadzić do tragedii. Bardzo ważne jest posiadanie przez lekarza certyfikatu PTU, który może uzyskać po serii wykładów i zajęć praktycznych. Po jego uzyskaniu ciągle musi on uczestniczyć w specjalistycznych kursach przynajmniej dwa razy w roku. Sprawdźmy również ten certyfikat – czy ciągle jest aktualny. Powinniśmy również zapytać o sprzęt, o sprawność aparatu. Również jeśli ceny za badanie ultrasonografem nie mieszczą się w widełkach między 40 a 80 zł powinna zapalić się nam lampka. Tu przecież chodzi o nasze zdrowie i bardzo ważną w konsekwencjach diagnozę.