Zdrowie

Czym są rozstępy? Jakie kremy i kosmetyki na rozstępy wybierać?

Rozstępy to powszechnie spotykany problem skórny. Zobacz, czym dokładnie są rozstępy, kto jest szczególnie na nie podatny i czy istnieją jakieś sposoby na walkę z nimi? Sprawdź jakie kosmetyki warto włączyć do swojej codziennej pielęgnacji tak, aby zmniejszyć widoczność rozstępów!

Czym są rozstępy i w jaki sposób powstają?

Rozstępy to zmiany skórne widoczne w postaci pasm. Najbardziej powszechne są rozstępy na piersiachrozstępy na pośladkachrozstępy na udach i rozstępy na brzuchu. Czasami mogą występować również rozstępy na plecach. W sytuacjach, gdy następuje nadmierne rozciąganie skóry, dochodzi do jej uszkodzenia i powstają blizny, znane właśnie jako rozstępy. W pierwszej fazie popularne są rozstępy czerwone, natomiast w drugiej przyjmują one barwę perłową.

Kiedy na skórze pojawiają się rozstępy?

Rozstępy mogą powstawać wskutek wielu czynników, między innymi zaburzeń hormonalnych. Często powstają również w wyniku gwałtownej zmiany masy ciała, na przykład w wyniku odchudzania. Rozstępy w ciąży oraz rozstępy po ciąży to również bardzo często spotykany problem, z którym boryka się wiele mam. Powstawanie tego rodzaju zmian skórnych zaobserwować można również w okresie dojrzewania, kiedy to dochodzi do gwałtownego wzrostu i zmiany budowy ciała.

Etapy powstawania rozstępów

Jakie są etapy powstawania rozstępów? W pierwszej kolejności można mówić o fazie zapalnej. Stan ten trwa od 3 do 6 miesięcy i objawia się pomarszczeniem skóry i powstawaniem delikatnych, czerwonych pasm. Druga faza to faza zanikowa, podczas której rozstępy zmieniają barwę na bardziej perłową. To wtedy zaczynają wyglądać jak blizny i są niemożliwe do usunięcia, jednak stosując odpowiednie, specjalistyczne kosmetyki, można zmniejszyć ich widoczność.

W jaki sposób można zapobiegać rozstępom?

Jeśli chcesz zapobiec powstawaniu rozstępom, przede wszystkim staraj się, by twoja waga była w normie. Dodatkowo nie zapominaj o regularnych ćwiczeniach, które sprawią, że skóra stanie się jędrniejsza i mniej podatna na powstawanie zmian skórnych. W okresie ciąży już od pierwszych tygodni warto stosować specjalistyczne kremy na rozstępy, które pomogą wzmocnić skórę i zmniejszyć prawdopodobieństwo powstania wrzecionowatych zmian.

Jakich kosmetyków warto używać w celu zmniejszenia widoczności rozstępów?

Co na rozstępy? Jeśli borykasz się z wrzecionowatymi zmianami, włącz do swojej pielęgnacji kilka profesjonalnych kosmetyków, które pomogą zmniejszyć ich widoczność. Wysokiej jakości produkty na problemy skórne są dostępne na  Większość z nich można stosować również w ciąży i w okresie laktacji! 🙂

Ampułki przeciw rozstępom

Warto stosować ampułki przeciw rozstępom, które dzięki składnikom takim jak kwas hialuronowy, jemioła oraz chlorella, sprawią, że skóra stanie się jędrniejsza. Rozprowadź zawartość ampułki w miejscu występowania rozstępów i dokładnie wmasuj.

Postaw na peeling i krem do ciała

Pamiętaj również, by włączyć do swojej codziennej pielęgnacji peeling. Regularnie wykonywany, raz w tygodniu, oprócz złuszczenia martwego naskórka widocznie poprawi stan skóry i sprawi, że rozstępy będą mniej widoczne.

Regularne nawilżanie to również podstawa, jeśli chcesz cieszyć się gładką skórą. Postaw na odżywczy krem na rozstępy, który dzięki składnikom aktywnym takim jak olej ze słodkich migdałów, olej arganowy, olej różany czy olej jojoba sprawią, że skóra stanie się jedwabiście gładka. Tego rodzaju produkt może być również spokojnie stosowany przez kobiety w ciąży.

Naturalny olejek do ciała

Naturalny olejek to niezwykle uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w wielu przypadkach. Oprócz funkcji nawilżającej zmniejszy również widoczność rozstępów oraz blizn. Zawiera on w składzie między innymi olej ze słodkich migdałów i olej z dzikiej róży, dzięki czemu skóra staje się gładka i jędrna. Dobrym rozwiązaniem jest też witamina c – rozstępy wtedy mogą stać się mniej widoczne.

 

Rozstępy to powszechnie spotykany problem, który pojawia się najczęściej w wyniku nagłej zmiany masy ciała. Stosując specjalistyczne kosmetyki, między innymi krem na rozstępy, możesz zmniejszyć widoczność zmian i sprawić, że skóra będzie prezentować się zdecydowanie lepiej.