Urologia

Jak można leczyć nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu to bardzo wstydliwa przypadłość, która może dosięgnąć każdego z nas. Warto wiedzieć, że w takich przypadkach nie jesteśmy zdani sami na siebie i istnieją pewne sposoby na to, by skutecznie poradzić sobie z nietrzymaniem moczu. O czym dokładnie mowa? Jak można leczyć nietrzymanie moczu? Nasz tekst dostarczy Ci wielu przydatnych wskazówek, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Nietrzymanie moczu – o czym dokładnie mowa?

Na początek zacznijmy od określenia, co skrywa się pod pojęciem nietrzymania moczu. O jakiej dokładnie przypadłości mowa? Nietrzymanie moczu to po prostu termin określający różne formy mimowolnego oddawania moczu. Problem ten dosięga najczęściej kobiet oraz osób starszych. Nietrzymanie moczu może mieć bardzo różne podłoże i dlatego dzieli się przypadłość na różne rodzaje. Najczęściej występuje wysiłkowe nietrzymanie moczu i ma związek z nieprawidłowościami mechanizmu otwierania oraz zamykania cewki moczowej, za które odpowiada zwykle osłabienie mięśni zwieraczy lub dna miednicy. Dosięga głównie kobiet po ciąży lub po menopauzie, ale pamiętajmy, że nietrzymanie moczu może też mieć wiele innych przyczyn i dosięgnąć każdego z nas.

Jakie są metody leczenia nietrzymania moczu?

Od razu nasuwa się kolejne pytanie – jakie zatem są metody lecenia nietrzymania moczu? O jakich rozwiązaniach możemy pomyśleć? Na pewno jednym z ciekawszych może okazać się ostrzyknięcie cewki materiałem wypełniającym. Jest to zabieg, który wykonuje się w trybie ambulatoryjnym w znieczuleniu miejscowym, który trwa około pół godziny. Na jego korzyść przemawia fakt, że jest w stanie zapewnić efekty nawet na kilka miesięcy, więc jeśli nietrzymanie moczu zabieg nfz zostanie przez nas wybrany, to znów będzie można cieszyć się dobrym zdrowiem. Innym, ale również skutecznym rozwiązaniem okazuje się operacja z użyciem taśm. Ten zabieg polega na przezpochwowym wszczepieniu pod cewkę moczową syntetycznej taśmy, która umożliwi zamknięcie cewki moczowej podczas wysiłku fizycznego, co skutecznie wyeliminuje epizody nietrzymania moczu.