Zdrowie

Maty antypoślizgowe

Maty antypoślizgowe

Ponad połowa wypadków domowych ma miejsce w łazienkach. Dziwne? Cóż jak się temu przyjże to nie do końca, gdyż łazienka to miejsce pełne wilgoci, kafelek i wody, co razem daje dość wybuchowe połączenie. Z tego właśnie powodu to właśnie tam, najczęściej dochodzi do różnego rodzaju złamań, skręceń, czy uderzeń. Wszystko wynika z prostego faktu- korzystając z łazienki np. biorąc prysznic dochodzi do naszego zrelaksowania – nic w tym dziwnego, gdyż płynąca woda i ciepło tworzy warunki dla nas przyjemne. W raz ze wzrostem przyjemności spada nasza uwaga, przez co zwiększa się szansa na poślizgnięcie się, czy utracenie równowagi np. podczas wychodzenia z wanny. Na szczęście można się przed tym chronić wykorzystując w tym celu – maty antypoślizgowe.

Jakie maty łazienkowe wybrać?

W praktyce możemy spotkać się z kilkoma rodzajami mat łazienkowych. Rzecz jasna pierwsza myśl jaka nam do głowy przychodzi to tradycyjne z reguły sylikonowe maty do brodzika lub wanny. Rzeczywiście jest to jeden z godnych uwagi wyborów, który fatycznie może nam znacząco pomóc i zwiększyć nasze bezpieczeństwo. Możemy spotkać się z okrągłymi kształtami (głównie w brodzikach), jak i prostokątnych (głównie w wannach). Ich niewątpliwą zaletą jest szereg właściwości antybakteryjnych, jak i łatwość w utrzymaniu czystości, co w takich miejscach jest niezwykle istotne. Oprócz rozwiązań PCV, na rynku możemy zetknąć się z produktami wykonanymi choćby z kauczuku (niezwykle miękkie i o wiele bardziej wygodne), jak i drewnianymi (które prezentują się o wiele lepiej, choć niekoniecznie tak dobrze zwiększają bezpieczeństwo. Nie są to tylko jedyne możliwości. Coraz częściej możemy spotkać się z dywanikami łazienkowymi. Są o również swego rodzaju maty, choć skupiające się bardziej na estetyce wnętrza. Tutaj pole do popisu jest znacznie większe i każdy może wybrać coś dla siebie.  Najlepiej decydować się na takie rozwiązania, które to będą dopasowane do naszych kafelek.

 

Ostatecznie decydując się na zakup tego rodzaju produktów musimy zastanowić się czego tak naprawdę potrzebujemy. Nic nie stoi na przeszkodzie by połączyć dwa rodzaje mat tj. te z brodzika  z tymi dywanikami na podłodze, by jeszcze bardziej zwiększyć nasze bezpieczeństwo. Oprócz tego nie zapominajmy o innych zasadach, czyli zawsze trzeba być ostrożnym i nie wykonywać gwałtownych ruchów, które mogą w znacznym stopniu przyczynić się do wzruszenia naszej stabilnej postawy.  Dlatego korzystajmy z łazienki rozważnie, by nie narażać swojego zdrowia.