Ozonowanie powietrza – jak dobrać odpowiednie urządzenie?

Ozonowanie pomieszczeń to jeden ze skuteczniejszych sposobów na pozbycie się uporczywych grzybów, wirusów oraz nieprzyjemnego zapachu. Generator ozonu zapewnia mocną, a przy tym niezwykle ekologiczną metodę dezynfekcji, bez uczestnictwa jakichkolwiek metod chemicznych, które mogłyby zagrażać również ludziom.

Jakie właściwości posiada ozon?

Ozon to jedna z pochodnych tlenu, który:

• posiada silne właściwości wiruso- i bakteriobójcze,
  • gwarantuje doskonałe odkażenie, a także całkowitą eliminację nieprzyjemnych aromatów pochodzenia nieorganicznego oraz organicznego,
  • charakteryzuje się bardzo dobrą przenikalnością materiałów porowatych,
  • w krótkim czasie od uwolnienia rozpada się,
  • podczas rozpadu niszczy wszelkie wirusy, alergeny, bakterie, grzyby oraz roztocza znajdujące się na jego drodze,
  • dociera nawet do bardzo trudnych przestrzeni.

Jak dobrać odpowiedni ozonator powietrza?

Kupienie ozonatora powietrza oraz jego regularne użytkowanie to nie wszystko. Jeszcze przed zakupem należy dokładnie zorientować się, jaki dokładnie generator ozonu będzie potrzebny. Dobór wydajności tego urządzenia zależy od powierzchni i kubatury pomieszczeń, które planujemy dezynfekować. Można posługiwać się specjalnymi tabelami, które powstały w zgodzie ze standardami Sanepidu.

Gdzie można przeprowadzić ozonowanie?

Ozonowanie pomieszczeń warto przeprowadzić w takich miejscach, jak:

• gabinety kosmetyczne,
  • pomieszczenia biurowe i usługowe,
  • samochody,
  • kina, teatry,
  • siłownie oraz inne obiekty sportowe wraz z szatniami,
  • magazyny,
  • placówki medyczne, w tym szpitale, gabinety lekarskie i przychodnie,
  • lokale gastronomiczne,
  • domy i mieszkania,
  • hale produkcyjne,
  • żłobki, szkoły i przedszkola.

Ile powinien wynosić czas dezynfekcji?

Efektywna dezynfekcja powinna trwać maksimum 60 minut. Wynika to z faktu, że ozon ulega rozpadowi, a czas jego połowicznego rozpadu wynosi ok. 20-30 minut. W tym przypadku, podczas ozonowania trwającego 60 minut, cząsteczka ozonu rozpadnie się aż 3 razy.