Zdrowie

Trening na siłowni dla początkujących – jak wybrać miejsce do ćwiczeń?

 

Mija kolejny miesiąc, w którym nie udało Ci się zapisać na siłownię, chociaż obiecujesz to sobie od Sylwestra i zadanie to znajduje się na szczycie Twoich postanowień noworocznych? A może do tej pory ćwiczenia w domu Ci wystarczały, ale masz ochotę spróbować swoich sił na całkowicie nowym obszarze? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszymi wskazówkami!

 

Wybór odpowiedniej siłowni

Aby udać się na swój pierwszy trening, musisz podjąć istotną decyzję – czyli wybrać oczywiście obiekt, w którym będziesz regularnie ćwiczyć. Sposobów jest kilka – możesz wpisać w wyszukiwarkę internetową określoną frazę, taką jak „siłownia Gliwice” czy „polecana siłownia Gliwice” lub inna miejscowość. W ten sposób otrzymasz listę znajdujących się w pobliżu Ciebie obiektów, które mogą spełniać Twoje oczekiwania.

Drugim kryterium jest także wielkość siłowni. Niektórzy najlepiej czują się w ogromnych, komercyjnych obiektach, gdzie w pewnym sensie mogą czuć się bardziej anonimowi. Z reguły jednak to te mniejsze siłownie, bardziej kameralne, są wyposażone w sprzęt lepszej jakości, a do tego ułatwiają nawiązywanie kontaktów tak z innymi trenującymi, jak i specjalistami i trenerami tam pracującymi.

 

Sprzęt sportowy na siłowni

W latach dziewięćdziesiątych jak grzyby po deszczu wyrastały siłownie wyposażane często w urządzenia prowizoryczne, skręcane z różnych innych elementów. Takie obiekty, lokalizowane w blokowych piwnicach czy suterenach kamienic nie miały za wiele wspólnego z prawdziwą siłownią, ale tamte czasy rządziły się swoimi prawami. Jeśli jednak obecnie trafisz jakimś sposobem na tego rodzaju lokal, natychmiast zrezygnuj!

Dobrej klasy siłownia powinna być zaopatrzona w urządzenia sportowe znanych w branży marek. Na pierwszy rzut oka musisz też ocenić, czy sprzęt jest czysty, czy wydaje się sprawny pod kątem technicznym, a więc i bezpieczny. Warto bliżej przyjrzeć się oznaczeniom producenta, a następnie sprawdzić w sieci, czy firma ta jest rozpoznawana przez innych trenujących.

Jako osoba początkująca nie musisz od razu korzystać z całego dostępnego wyposażenia. Na samym początku wybieraj te akcesoria, co do których wiesz, jak działają i jak poprawnie z nimi pracować. Z czasem poczujesz się w nowym miejscu pewniej, a do tego będziesz mieć możliwość skonsultowania się z innymi osobami.

Poza sprzętem typowo sportowym, w takim obiekcie powinny znajdować się inne urządzenia sprzyjające kształtowaniu sylwetki i kontrolujące postępy. Siłownia Shausha w Gliwicach oferuje swoim klientom na przykład możliwość skorzystania z urządzenia analizującego skład ciała. Dodatkowo cały obiekt został podzielony na strefy treningowe, różniące się od siebie charakterem wykonywanych w nich ćwiczeń.

 

Zawsze testuj, zanim zapłacisz

Chcesz wykupić abonament na siłowni? To świetne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić pieniądze, a do tego staje się dodatkowym motywatorem do treningów. Zanim jednak wydasz na opłatę klubową większa kwotę, przetestuj wybraną siłownię podczas jednego czy dwóch treningów. Jeśli nie podoba Ci się atmosfera czy jakość, jaką oferuje, odwiedź inny lokal i porównaj warunki. Dzięki temu istnieje większe prawdopodobieństwo, że ostatecznie będziesz ćwiczyć w miejscu spełniającym Twoje wszystkie oczekiwania.