CBD

Dlaczego dopalacze są groźniejsze od narkotyków

Dopalacze to potoczna nazwa różnego rodzaju produktów zawierających substancje psychoaktywne. Nazywane są też „narkotykami dizajnerskimi”, na rynku amerykańskim to designer drugs.
Dopalacze to syntetycznie stworzone substancje zaprojektowane w celu naśladowania działania istniejących już narkotyków.
Ich celem jest wywołanie stanu odurzenia, czy euforii. W Polsce są całkowicie zakazane. Są bardzo szkodliwe dla zdrowia, bardziej niż narkotyki ze względu na to, jak szybko się zmieniają i jak trudno jest je regulować i kontrolować.
Jednak wiele osób nie wie, że leki designerskie mogą być równie ryzykowne – jeśli nie bardziej ryzykowne – niż tradycyjne leki ze względu na to, jak szybko się zmieniają i jak trudno jest je regulować i kontrolować.
Dealerzy próbują jednak wprowadzić je do obiegu pod nazwą produktów kolekcjonerskich, jako kadzidła, czy sole do kąpieli.
Większość dopalaczy ma postać tabletek lub mieszanek do palenia.

Dlaczego dopalacze są tak niebezpieczne

Dopalacze „próbują” udawać narkotyki. Jednak są to produkty w pełni syntetyczne wytwarzane w laboratoriach. Producenci nieustannie modyfikują ich strukturę, stąd zażywając dopalaczy nie wiedzą co aktualnie przyjmują, nie widzą też w jakich dawkach – bo przy częstych modyfikacjach składu zaczyna być to niemożliwe.

Poważnym niebezpieczeństwem w przypadku dopalaczy jest to, iż często zawierają one substancje, które nigdy nie były testowane na ludziach. Wiele z tych chemikaliów jest trujących, powodują niekorzystne i nieprzewidywane skutki dla człowieka.
Dopalacze są poważnym zagrożeniem dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego biorącego.
Trudno jest walczyć z „nieznanym wrogiem”, szczególnie w sytuacjach ratowania zdrowia i życia osoby, która je zażywa (inaczej jest z „tradycyjnymi” narkotykami, które są już dobrze znane.

Dopalacze, wbrew rozpowszechnionej opinii, nie stanowią łagodniejszej wersji czarnorynkowej narkotyków. Przeciwnie – niejednokrotnie działają silniej, a przez to są bardziej niebezpieczne dla zdrowia.

Do najczęstszych skutków zażywania „syntetycznych stymulantów” należą:

• Halucynacje
  • Agresywne zachowanie
  • Koszmary
  • Problemy żołądkowe
  • Bóle głowy
  • Zawroty głowy
  • Uszkodzenia mózgu
  • Niewydolność wątroby, nerek

Zażywanie dopalaczy może skończyć się śmiercią. Po pomoc należy zwrócić się do wyspecjalizowanych ośrodków leczenia narkomanii i uzależnień. Jedną ze znanych placówek medycznych realizującą m.in. detoks od dopalaczy jest warszawski Detoks Fenix. Placówka oferuje możliwość odtrucia. Detoks po dopalaczach to pierwszy krok w walce o odzyskanie pełnej kontroli nad własnym życiem przez pacjentów którzy cierpią z powodu uzależnienia.