Zdrowie

Jakie są objawy zagrzybienia organizmu?

Grzybica to przykra choroba, która może rozwijać się w naszym organizmie przez wiele lat. Na samym początku objawy są trudne do zarejestrowania i dopiero po pewnym czasie dotyczą one układu pokarmowego. U chorych dochodzi do nadmiernego rozrostu grzybów z rodzaju Candida. Przyczyn takiego stanu również może być wiele, jednak najczęściej powodują go nadmiar cukru w diecie i zaburzenia układu odpornościowego. Jakie jeszcze są objawy zagrzybienia organizmu? Podpowiadamy.

Objawy ogólnoustrojowe zagrzybienia organizmu – czym się charakteryzują?

Zagrzybiony organizm od początku może nie dawać jednoznacznych oznak. Pojawia się wtedy przewlekłe zmęczenie, senność, chroniczne bóle głowy czy znaczne obniżenie nastroju. Warto mieć jednak na względzie, że jeśli w ostatnim czasie przyjmowaliśmy antybiotyki, zostaliśmy wystawieni na duży stres bądź leczyliśmy się w szpitalu, powinniśmy udać się do lekarza w celu zdiagnozowania przyczyny złego samopoczucia. Jeśli jest nią zagrzybienie organizmu, bardzo często podejmowane jest leczenie specjalistyczne, które ma na celu przede wszystkim ograniczenie nieprzyjemnych objawów.

Zagrzybienie organizmu a układ pokarmowy

Zagrzybiony organizm po pewnym czasie może wykazywać także objawy miejscowe. W przypadku grzybicy ogólnoustrojowej najczęściej atakowany jest układ pokarmowy. Wówczas możemy odczuwać silne bóle brzucha, mieć problemy ze zaparciami czy biegunkami. Bardzo często u pacjentów z kandydozą wyczuwalny jest także specyficzny i nieprzyjemny zapach z ust. 

Jak skutecznie odgrzybić organizm?

Odgrzybienie organizmu powinno być skonsultowane przez lekarza, który może przepisać pacjentowi odpowiednie leki. Proces ten jest jednak często niezwykle żmudny i wymaga całkowitej zmiany diety, a także stosowania dodatkowych preparatów wspomagających usuwanie toksyn, takich jak chociażby zioła na odgrzybianie organizmu. Bardzo często przyjmowane są również specjalne suplementy.

Z jadłospisu powinno się wyeliminować przede wszystkim wszystkie cukry proste, używki, a także sery pleśniowe. Dieta musi być przede wszystkim bogata w błonnik, kiszonki i jogurty, które zawierają bakterie prebiotyczne. Bardzo istotne w procesie leczenia kandydozy są także zioła. Wśród najpopularniejszych produktów polecanych podczas takiej kuracji można wymienić olejek z oregano, kurkumę, olej kaprylowy oraz czosnek. Są one dostępne w formie tabletek lub mieszanek do sporządzenia naparu w wielu aptekach.