Kardiologia

Lek z cetyryzyną dla osób, które zmagają się z objawami alergii

Jak poradzić sobie z objawami towarzyszącymi sezonowemu lub przewlekłemu alergicznemu zapaleniu nosa? Jak złagodzić te, które pojawiają się przy przewlekłej idiopatycznej pokrzywce? Osobom zmagającym się z objawami alergii może pomóc lek z cetyryzyną.

Jak działa lek na alergię z cetyryzyną?

Cetyryzyna to substancja czynna, która wchodzi w skład leków przeciwhistaminowych II generacji. Jej działanie polega na tym, że przeciwdziała łączeniu się histaminy z receptorami histaminowymi. Dlaczego to takie ważne? Pobudzenie tych receptorów prowadzi do powstania stanów zapalnych, a tym samym obrzęku, bólu, świądu czy zaczerwienienia skóry.

Lek na alergie z cetyryzyną charakteryzuje się tym, że dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego i z łatwością przenika do tkanek. W związku z tym efekt pojawia się szybko po jego zażyciu i utrzymuje się przez długi czas.

Co więcej, lek na alergię zawierający substancję czynną w postaci cetyryzyny może być zażywany przez osoby prowadzące pojazdy. Obiektywne badania, w których zastosowano cetyryzynę w zalecanej dawce 10 mg wykazały braku istotnego klinicznie wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów. Ponadto nie odnotowano, aby cetyryzyna w dawce 10 mg wpływa na sprawność psychofizyczną czy odczuwanie senności. Przy czym osoby, które planują prowadzić pojazd, obsługiwać maszyny czy wykonywać potencjalnie trudne czynności powinny obserwować reakcję organizmu na lek i nie przekraczać zalecanej dawki.

Wskazania i przeciwwskazania do zażywania leku z cetyryzyną

Do leków na alergię, które zawierają cetyryzynę zalicza się Amertil Bio produkowany przez Biofarm – uznaną firmę farmaceutyczną z długoletnią tradycją. Lek dostępny jest w formie tabletek powlekanych (każda z nich zawiera 10 mg cetyryzyny dichlorowodorku). Zaleca się go dzieciom powyżej 6. roku życia i osobom dorosłe, które:

  • zmagają się z objawami dotyczącymi oczu i nosa, występującymi w przebiegu sezonowego lub przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa;

  • potrzebują leku łagodzącego objawy przewlekłej idiopatycznej pokrzywki;

Tak wyglądają wskazania do przyjmowania leku na alergię z cetyryzyną, a co z przeciwwskazaniami? Lek Amertil Bio nie powinien być zażywany przez osoby, które mają nadwrażliwość na którykolwiek z jego składników (nie tylko cetyryzynę, ale i substancje pomocnicze, pochodne piperazyny, hydroksyzynę). Ponadto nie zaleca się go osobom z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (z klirensem kreatyniny mniejszym niż 10 ml/min).