Rehabilitacja

Wkładki ortopedyczne Warszawa

Wkładki ortopedyczne mogą znacznie poprawić komfort nie tylko w trakcie chodzenia,

ale także zniwelować objawy bólowe stawów kończyn dolnych. Dlatego mając problemy związane z wadami postawy, szczególnie ważne jest, aby również i wkładki do butów były dobrze dobrane, uwzględniające budowę stopy, oraz deformacje którym uległy. Tego rodzaju akcesorium rehabilitacyjne jest najczęściej dobierane podczas wizyty w gabinecie podologicznym lub ortopedycznym. Duże znaczenie, o ile nie największe będzie tu miało właściwe dobranie także odpowiedniego obuwia. Ponieważ obuwie powinno być na tyle komfortowe, by zapewniło stopom właściwe ułożenie.

Skorygowanie wad postawy może mieć ogromne znaczenie dla dalszego funkcjonowania. Jeśli pacjentem jest dziecko, to odpowiednie dobranie chociażby wkładek ortopedycznych może mieć wpływ na zachowanie prawidłowej techniki chodzenia, a co za tym idzie również i zachowania zdrowej sylwetki. Wielokrotnie zauważono bowiem, iż nie leczone płaskostopie miało wpływ na dalszy rozwój wad postawy u dzieci. Dochodziło do pogłębiania nie tylko deformacji kształć stopy, ale także i kolan oraz kręgosłupa. Odpowiednie odciążenie stóp w miejscach gdzie nadmiernie stykają się z podłożem, jest niezwykle istotne.

Pogłębianie wad postawy może mieć swój początek we właśnie nieodpowiednim dobraniu obuwia.

Jeśli pacjent przez większość dnia chodzi w nieodpowiednio dobranych butach, to należy liczyć się z tym, iż po kilku godzinach dolegliwości bólowe będą się nasilały, a jeśli sytuacja jest permanentna, to wysoce prawdopodobne jest wpłynięcie na zniekształcenie mięśni stóp. Aby zniwelować nieprzyjemne uczucie ucisku czy mrowienia w stopach konieczne jest dobranie odpowiedniego obuwia, z uwzględnieniem wkładki ortopedyczne warszawa. Jeśli wada postawy nie jest stwierdzona, a problem dotyczy tylko sytuacji jednorazowych, to warto zadbać o wkładkę odciążającą stopy.

Jeśli natomiast wkładki używane na co dzień w obuwiu nie sprawiają, że pacjent odczuwa ulgę, to warto skonsultować to z lekarzem lub specjalistą. Być może zastosowana w butach wkładka nie

spełnia swojego zadania z uwagi na specyficzny kształt stopy pacjenta, a co za tym idzie jest nie właściwie dobrana i nie pozwala mięśniom stopy na odpoczynek. Odpowiednio odciążone mięśnie stóp będą w stanie prawidłowy utrzymywać ciężar ciała bez przeciążania pozostałych stawów, a to ma duże znaczenie zarówno dla rozwoju postawy u dzieci, jak również i funkcjonowania na co dzień.

Niezwykle istotne jest również zachowanie odpowiedniej dyscypliny ze strony pacjenta, jeśli lekarz specjalista zaleca komplet ćwiczeń rehabilitacyjnych lub kontrolę za określony czas, to ważne jest by tych zaleceń przestrzegać. Czasem niewielkie zaniedbanie może wpłynąć na zatrzymanie procesu leczenia, a co za tym idzie wydłuża się proces rekonwalescencji. Jeśli więc poza dobraniem wkładek ortopedycznych, zostały zlecone również odpowiednie ćwiczenia, to warto je stosować. Aktywność fizyczna wpływa na zachowanie mięśni w dobrej kondycji, zatem zwiększa się ich zdolność wytrzymałościowa.