Poznaj specjalizacje psychologów, z których pomocy możesz skorzystać

Pierwszym krokiem, aby poradzić sobie z problemem związanym ze zdrowiem psychicznym, jest trafne zidentyfikowanie swojego problemu. Kolejna sprawa to wybór odpowiedniego specjalisty, będącego w stanie pomóc nam w naszych trudnościach. Musimy mieć świadomość, że z konkretnym problemem, powinniśmy udać się do profesjonalisty, który jest wyspecjalizowany w danej dziedzinie. Tylko w ten sposób, będziemy mogli spodziewać się dostosowanej terapii.

Dziś, nie brakuje renomowanych poradni psychologicznych, a jedną z nich znajdziesz np. tutaj.

Psycholog ma za sobą studia na kierunku psychologia, jednak musi też dokonać wyboru specjalizacji. Dziedzina o której mowa jest bardzo szeroka, dlatego ogólna wiedza nie będzie tutaj wystarczająca, aby móc oferować pacjentom skuteczną pomoc. Dla pacjentów będzie to równie przydatne, jeśli dowiedzą się, z jakimi psychologami mogą mieć do czynienia.

Psycholog kliniczny

Tę specjalizację wybierają osoby, które lubią anatomię, a przy tym doszukują się biologicznych podstaw pewnych zachowań człowieka. Wymaga się tutaj gotowości do pracy z osobami chorymi, a to np. w szpitalu psychiatrycznym.

Psycholog społeczny

To ktoś, czyje zainteresowania ukierunkowane są w stronę zachowań człowieka w społeczeństwie, a także bada wszelkie społeczne zjawiska. Tacy specjaliści, doskonale sprawdzą się w reklamie, w marketingu oraz w korporacji.

Psycholog rodzinny

Specjaliści, którzy zajmują się sprawami rodzinnymi, a szczególnie relacjami między członkami rodzin. To szczególna uwaga nakierowana na patologie, które mogą wynikać z owych więzi. Psychologami rodzinnymi zostają Ci, którzy planują pracować w instytucjach państwowych, a to np. ośrodki opiekuńczo-wychowawcze, czy też domy dziecka.

Psycholog wychowawczy

Wychowawczy psycholog, zajmuje się głównie wychowaniem, a to dziedzina mocno nawiązująca do pedagogiki. Dziedzina ta, szczególnie sprawdza się wśród psychologów pracujących np. w szkołach lub przedszkolach.

Psycholog sportowy

Mowa tu o specjaliście, który pracuje w branży sportowej, stosując szeroko pojęte techniki motywacyjne, wpajając pracę zespołową, psychologię zwycięzcy i rolę trenera. Psychologami sportowymi zostają osoby, które interesują się sportem, a także czynnie go uprawiają.

Psycholog pracy

Mamy tu do czynienia z jednym z najnowszych działów psychologii, a obejmuje ona zarówno higienę pracy, jak i stosowanie psychologii do celów kreowania optymalnego, dostosowanego do wszelkich norm środowiska pracy.