Wizyta adaptacyjna dziecka u stomatologa

Profilaktyka stomatologiczna powinna być wdrażana u dzieci, u których pojawiły się pierwsze zęby mleczne. Rodzice chcąc dbać o prawidłowe uzębienie dzieci, nabywają pierwsze gumowe szczoteczki, dzięki którym ich pociechy czyszczą pierwsze ząbki, a przy okazji masują dziąsła, dając ulgę przy wyżynaniu kolejnych. Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym nazywana jest wizytą adaptacyjną. Rekomenduje się, żeby odbyła się już w pierwszych latach życia dziecka. Jej celem jest przede wszystkim zapoznanie dziecka z atmosferą i miejscem samego gabinetu, przy okazji jest to stopniowe budowanie dobrych nawyków dziecka związanych z profilaktyką stomatologiczną.

Podczas pierwszej wizyty w gabinecie, dziecko ma możliwość zapoznania się z aparaturą dentystyczną, jaka używana jest przez stomatologów. Takie oswojenie się ze sprzętem, obniża poziom stresu przed potencjalnymi zabiegami w przyszłości. Niewątpliwie ważna jest także postawa rodziców. Bo to przecież rodzic jest największym autorytetem dziecka, które kopiuje zachowania mamy czy taty. Warto unikać stwierdzeń, że tata boi się chodzić do dentysty, lub że „to nie boli”. Słysząc takie słowa, dziecko podświadomie wzbudzi w sobie strach, zanim przekroczy drzwi gabinetu.

Wizyta z dzieckiem, po raz pierwszy, ma szczególny wydźwięk edukacyjny. Stomatolodzy służą pomocą i radą w prawidłowym podejściu do higieny jamy ustnej. Szczególny nacisk jest kładziony na poznanie prawidłowej techniki mycia zębów, stosowanie odpowiednich past przeznaczonych dla dzieci. Warto w domu przeprowadzić z dzieckiem rozmowę przygotowującą. Celem takiej rozmowy będzie uświadomienie dziecku, że ma możliwość poznać Pana doktora lub Panią doktor https://twojstomatolog.com/dentysta-pila-zadbaj-o-swoj-usmiech-na-najwyzszym-poziomie/, którzy sprawdzą ząbki i podpowiedzą jak o nie dbać.

Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy wizyta w gabinecie kojarzy się dziecku negatywnie, ponieważ było świadkiem bólu starszego rodzeństwa po wizycie w gabinecie. Należy wtedy podjąć dodatkowe działania, by uspokoić dziecko i zachęcić do wizyty u stomatologa. Należy wspomnieć, że wizyta w gabinecie może łączyć się z bólem, ale nie musi. Dziecko powinno wiedzieć, że istnieją sposoby na złagodzenie bólu.