Zdrowie

Jak przeciwdziałać anoreksji u nastolatek 

Okres dorastania kojarzy się wszystkim z okresem buntu i wahań nastroju u dorastającego dziecka. To niestety również czas pierwszych problemów determinowanych przez wpływ środowiska. Poza używkami oraz depresją, bardzo ważnym problemem z jakim mogą borykać się nastolatki jest anoreksja. We wcześniejszych latach stwierdzana była jedynie u dziewcząt, jednak postęp i zmiany w społeczeństwie spowodowały, że problem dotyczy również chłopców. Anoreksja jest głównie zaburzeniem o podłożu psychologicznym. Pomimo tego, że jest związana z odżywianiem, to jej leczenie anoreksji w Krakowie zaczyna się od terapii u psychologa lub psychiatry. Istnieją dwa obszary, poprzez które można skutecznie uchronić dziecko przed problemem anoreksji.

Prawidłowe relacje z jedzeniem

XXI wiek poza wieloma udogodnieniami przyniósł również ze sobą wiele utrudnień. Życie stało się szybsze, pochłania nas coraz więcej spraw. Tym samym, rodziny odchodzą od wspólnych posiłków na rzecz fastfoodów czy też gotowych dań z supermarketów. Z tego powodu często do organizmu dziecka, czy młodego nastolatka nie są dostarczane składniki odżywcze w odpowiedniej ilości. Może mieć to niestety negatywny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego nastolatka oraz zaburzenia postrzegania samego siebie. Wspólne przygotowanie posiłków w rodzinie to rzecz bardzo ważna. Przede wszystkim zacieśniane są relacje między rodzicami i dziećmi. Ponadto, dzieci zdobywają wiedzę na temat właściwego odżywiania i ról każdego z najważniejszych składników odżywczych.

Prawidłowe relacje dziecko – rodzic

Jakość relacji między rodzicem a dzieckiem ma ogromne znaczenie. Dziecko widzące rodzica ciągle zabieganego, zajmującego się pracą lub sobą, czuje się odrzucone. To prowadzi do obniżenia poczucia własnej wartości i w dalszej części do problemów. Efektem może być na przykład anoreksja. Poprzez dbanie o prawidłowe relacje z dzieckiem, możemy odpowiednio wcześnie zauważyć pierwsze problemy. Ponadto, dziecko mając zaufanie do rodzica, nie obawia się rozmowy na temat swoich problemów.