Ginekologia

Czym jest cytologia płynna?

Czym jest cytologia płynna?

 

Jest to nowoczesna technika wykonywania przesiewowych badań w kierunku raka szyjki macicy. Jest metoda dokładniejszą i czulszą w porównaniu do tradycyjnej metody. Materiał, jaki pobierany jest z szyjki macicy trafia na podłoże płynne, a nie tradycyjnie na szkiełko. Uważa się, że podłoże płynne minimalizuje ryzyko uszkodzenia komórek ale także eliminuje niepożądane elementy jak śluz, czerwone i białe krwinki oraz bakterie, które potem utrudniają ocenę mikroskopową. 

 

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do wykonania cytologii płynnej? 

 

Cytologia Warszawa płynna powinna być wykonywana dokładnie tak samo jak tradycyjna cytologia. Oznacza to, że w pierwszej kolejności powinny ją wykonać kobiety z podwyższonego ryzyka występowania chorób nowotworowych, te zakażone wirusem HPV lub te które były już leczone w zakresie chorób nowotworowych. Rutynowo zaś powinny ją wykonywać kobiety raz na rok. Jeśli bowiem mówimy o przeciwwskazaniach, to znowu, są one takie same jak w przypadku tradycyjnego pobierania cytologii, a więc przed wszystkim nie należy jej wykonywać w trakcie trwania miesiączki. Istotnym przeciwwskazaniem są także wszelkie infekcje i stany zapalne, które mogą zaburzyć prawidłowy wynik. 

 

Zalety cytologii płynnej

 

Cytologia płynna jest bardziej skuteczna, choćby ze względu na możliwość pobrania większej ilości komórek śluzówki pochwy do szczegółowej analizy. Ponadto ryzyko, że komórki przeniesione w płyn, ulegną zniszczeniu, jest znikome. Uznaje się, że metoda płynnego pobierania cytologii, odznacza się dwukrotnie lepszą wykrywalnością nieprawidłowych komórek szyjki macicy. Badanie często pokazuje nawet minimalne zmiany nowotworowe, których nie wskaże żadna inna metoda diagnostyczna. Cytologia płynna ponadto wykrywa obecność HPV (brodawczak ludzki), pozwala zredukować liczbę zbędnych kolposkopii oraz uznaje się, że posiada aż 90% skuteczności wykrywania HSIL (śródpłaskonabłonkowa zmiana, dużego stopnia),  u kobiet przed 30 rokiem życia, z ujemną cytologią.