Zdrowie

Badanie reakcji psychofizjologicznych za pomocą wariografu

Badanie reakcji psychofizjologicznych za pomocą wariografu

Wiele osób uważa, że wariograf to tylko zabawka. Nic dziwnego, skoro tak często jego rola jest przerysowana w filmach. Wystarczy jednak przyjrzeć się bliżej wariografowi, by zrozumieć, że to wcale nie rekwizyt filmowy, lecz urządzenie, które pozwala badać reakcje psychofizjologiczne zachodzące w organizmie badanej osoby.

Wariograf – co warto o nim wiedzieć?

Wariograf zwany również poligrafem lub wykrywaczem kłamstw to urządzenie, które znalazło szerokie zastosowanie w wysoko rozwiniętym świecie. Za jego pomocą wykrywa się oszustów, niewiernych małżonków, jak również sprawdza potencjalnych pracowników w firmie. Swoim wyglądem przypomina stary magnetofon, więc wiele osób może uznać to właśnie za rekwizyt, a nie za tak ważne urządzenie. Prawda jest jednak taka, że wariograf wyposażony jest w czujniki, które umieszczone w odpowiednich partiach ciała pozwalają na wykrycie i zapis reakcji organizmu na dane bodźce, którymi są konsekwencją zadawanych przez biegłego pytań badanemu Zadaniem badanego jest odpowiadać na zadawane pytania jednym słowem – tak lub nie. Jednak to nie stanowi reguły, ostatnio bardzo często mówi się o badaniach, w których pytania zastąpiono obrazami.

Jakie dokładnie reakcje fizjologiczne jest w stanie wychwycić wariograf?

Ogólnie wykrywacz kłamstw został wyposażony w kilka czujników. Pierwszy z nich to ciśnieniomierz, który oczywiście kontroluje puls oraz ciśnienie krwi. Kolejny czujnik to gumowe pasy, które umieszcza się na klatce piersiowej oraz na przeponie. Za jego pomocą mierzone jest tempo oddechu badanego. Ostatnie czujniki występują w postaci metalowych nakładek, które umieszcza się badanemu na palcach. Za ich pomocą monitoruje się potliwość badanego. Aby jednak badanie dało dobre wyniki, należy skupić się na zadawanych pytaniach. Biegły musi je odpowiednio przygotować, co oznacza, że powinny być ściśle związane z sytuacją, która jest tematem badania. Co więcej, osoba zajmująca się ich interpretacją musi mieć w tym doświadczenie.