Zdrowie

Jak wybrać dom opieki dla starszej osoby?

Jak wybrać dom opieki dla starszej osoby?

W życiu człowieka przychodzi taki czas, że zaczyna potrzebować ciągłej troski i uwagi. Bliskie osoby nie zawsze mają wystarczająco czasu i sił, by móc zapewnić mu odpowiednią opiekę. Wtedy też warto pomyśleć o przeprowadzce do domu seniora. Specjalistyczne placówki zatrudniają terapeutów oraz rehabilitantów. Ci wiedzą w jaki sposób opiekować się osobami starszymi, co pozwala im poczuć się bezpiecznie. Zdarza się, że seniorzy sami chcą przenieść się do domu opieki. W końcu jest to miejsce, w którym mogą spotkać ciekawych ludzi z podobnymi problemami. Pozostaje jednak jedna ważna kwestia. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru domu seniora, aby bliskiej osobie żyło się tam spokojnie?

Liczy się atmosfera

Dla osób starszych niezwykle ważne jest, aby czuli się potrzebni i akceptowani. Dom seniora powinien skupiać się nie tylko na zdrowiu, ale i na samopoczuciu podopiecznych. Najlepsze placówki w kraju dbają o to, aby osoby starsze w jak najmniejszym stopniu odczuły przeprowadzkę. Dom opieki powinien zapewniać rodzinną atmosferę. Wtedy też seniorzy czują się w nim dobrze i nie tęsknią tak za bliskimi. Osoby starsze potrzebują towarzystwa, dlatego też przed wyborem domu opieki warto zorientować się, czy ten zezwala na spotykanie się ze sobą podopiecznych. Najlepiej, jeśli palcówka regularnie organizuje dla seniorów wspólne zajęcia. Bez względu na atmosferę panującą w domu opieki, nic i nikt nie zastąpi osobie starszej rodziny. Dom seniora powinien być więc miejscem otwartym dla rodziny i przyjaciół podopiecznych. W niektórych placówkach bliscy mogą towarzyszyć starszym w różnych aktywnościach, co pozwala im się do siebie na nowo zbliżyć.

Warto postawić na aktywność

Wiele osób starszych wymaga rehabilitacji. W związku z tym, szukając domu opieki warto wybrać ośrodek, w którym pracują doświadczeni rehabilitacji i fizjoterapeuci. Specjaliści są w stanie dopasować zestaw ćwiczeń odpowiedni dla seniora, co pozwoli mu szybciej powrócić do sprawności. Renomowane placówki proponują swoim podopiecznym zróżnicowane zajęcia, dzięki czemu ci mogą wykonywać nawet najbardziej odległe i zapominane aktywności. Ruch to świetny sposób na poprawę nastroju. Dlatego też seniorzy, którzy regularnie ćwiczą są pełni energii i ciągle się uśmiechają. Dom opieki koniecznie powinien znajdować się w miejscu, gdzie jest dużo zieleni. Codzienne spacery w towarzystwie drzew i innej roślinności to najlepszy sposób na relaks. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu to świetna terapia dla osób mających kłopoty z bezsennością czy złym samopoczuciem. Żeby osoba starsza po zamieszkaniu w domu opieki czuła się potrzebna, warto postawić na ośrodek, który angażuje seniorów nie tylko przy ćwiczeniach, ale także przy codziennych obowiązkach.

Osoby, które szukają miejsca dla bliskiej osoby w okolicach Gdańska powinny zapoznać się z ofertą Domu Seniora Goldental. Ośrodek zapewnia całodobową troskę o seniorów oraz profesjonalną opiekę lekarską, pielęgniarską i rehabilitacyjną.