Kardiologia

Jesteś niskociśnieniowcem? Sprawdź jak może na Ciebie wpłynąć wysokie ciśnienie atmosferyczne!

To, jak wysokie ciśnienie wpływa na niskociśnieniowców nurtuje wszystkich poszukujących odpowiedzi na nieprzyjemne objawy niskiego ciśnienia krwi. Czy tak naprawdę ciśnienie atmosferyczne ma jakikolwiek wpływ na ciśnienie tętnicze oraz nasze samopoczucie?

Niskociśnieniowcy a wysokie ciśnienie atmosferyczne

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy ciśnienie atmosferyczne ma jakikolwiek wpływ na samopoczucie osoby z niskim ciśnieniem krwi, trzeba najpierw wyjaśnić kilka pojęć. Pierwszym z nich to ciśnienie atmosferyczne. Co to takiego?

Ciśnienie atmosferyczne nazywane jest również ciśnieniem barycznym. Jest to skutek nacisku atmosfery ziemskiej na powierzchnię Ziemi. Ciśnienie zależy od:

  • wysokości nad poziomem morza,
  • temperatury powietrza,
  • szerokości geograficznej.

Należy również wiedzieć, iż nie jest ono stałe – ciągle ulega nieprzerwanym zmianom. Są one związane z ruchami powietrza, które nie ustają, zmianami wysokości słupa atmosfery i jej gęstości, czyli zmiany temperatury.

Ciśnienie to mierzone jest w paskalach, za pomocą barometru bądź mikrobarometru. Osiąga ono duże wartości, dlatego też najczęściej wyraża się je za pomocą hektopascali. Prawidłowe ciśnienie, czyli tzw. średnie ciśnienie atmosferyczne wynosi 1013,25 hPa. Każda wartość poniżej oznacza niskie ciśnienie, a powyżej – wysokie.

Kolejnym pojęciem jest ciśnienie tętnicze. Po nazwie od razu możemy skojarzyć tą nazwę z tętnem czy tętnicami – czyli człowiekiem. I bardzo dobrze! Ciśnienie tętnicze jest ciśnieniem wywierającym przez krew na ścianki w największych tętnicach. Mówiąc inaczej, jest to siła, z jaką przepływająca krew oddziałuje na ściany naczyń krwionośnych. Nie ma ona wartości stałych – zmiany są o charakterze ustawicznym.

Ciśnienie krwi opisane jest przez dwie wartości:

  • ciśnienie skurczowe – w momencie skurczu serca, w czasie gdy krew wypychana jest z organu do aorty, a w tętnicach panuje najwyższe ciśnienie; norma wynosi od 100 do 139 mm Hg (milimetrów słupa rtęci),
  • ciśnienie rozkurczowe – w chwili rozkurczu; norma wynosi od 60 do 89 mm Hg.

Prawidłowe ciśnienie krwi

Optymalne ciśnienie krwi u zdrowego człowieka, powinno wynosić 120/80 mm Hg. Maksymalna dopuszczalna wartość u dorosłej osoby to 140/90 mm Hg w przypadku ciśnienia rozkurczowego. Wszystkie odczyny powyżej i poniżej to kolejno nadciśnienie i niedociśnienie.

Niedociśnienie

Niskociśnieniowcem (niedociśnieniowcem) jest osoba, u której ciśnienie skurczowe utrzymuje się poniżej 100 mm Hg, a rozkurczowe poniżej 60 mmHg. Najczęściej to dziewczynki w okresie dojrzewania, ludzie regularnie uprawiający intensywną aktywność fizyczną czy szczupłe kobiety.

Niedociśnienie ma zazwyczaj podłoże genetyczne. Może mieć również związek z:

  • niedoczynnością tarczycy,
  • niedoczynnością przysadki mózgowej,
  • niedoborem sodu w organizmie,
  • niewydolnością serca,
  • niedoczynnością kory nadnerczy,
  • skutkami ubocznymi leków nasennych, moczopędnych, przeciwdepresyjnych bądź nasercowych.

Niedociśnienie przyczynia się do dyskomfortu w codziennym funkcjonowaniu. W parze z niskim ciśnieniem idzie senność, zimne ręce i stopy, zmęczenie, omdlenie czy nawet kołatanie serca.

Niskociśnieniowcy, a wysokie ciśnienie atmosferyczne

Jak się okazuje, według specjalistów ciśnienie atmosferyczne ma niewielki wpływ na ciśnienie krwi człowieka. Wysokie ciśnienie atmosferyczne nie ma znaczenia dla niskociśnieniowców – nie wpływa ono na ich kondycję czy nastrój. Ma ono jednak wpływ na osoby, które są wrażliwe na zmiany pogody.

Wahania ciśnienia atmosferycznego w pewnym stopniu odpowiadają za samopoczucie czy ewentualne zaburzenie w funkcjonowaniu układu. Jeżeli jednak objawy będą silne, nie zwlekaj – zgłoś się do lekarza. Może się okazać, nie to coś bardziej poważnego niż tylko niskie ciśnienie.