Zdrowie

Odszkodowanie za potrącenie na pasach

Wypadki z udziałem pieszych na pasach często budzą duże kontrowersje oraz wątpliwości, co do winy kierowcy lub pieszego. Oczywiście wyróżniamy sytuacje bezdyskusyjne, np. kolizje spowodowane nadmierną prędkością lub brakiem należytej ostrożności kierowcy. Czy pieszemu zawsze przysługuje odszkodowanie za potrącenie na pasach? To zależy od wielu czynników, o których postaramy się opowiedzieć więcej w tym artykule.

Czy pieszy zawsze ma pierwszeństwo na pasach?

To powszechne twierdzenie wielu pieszych, które, jak się często okazuje, jest po prostu błędne. Zgadza się, kierowca ma obowiązek przepuścić pieszego, który znajduje się na pasach. Jeśli jednak pieszy czeka przy przejściu, to od dobrej woli kierowcy zależy, czy przepuści on pieszego. W naszym kraju wciąż nie ma nakazu bezwzględnego zatrzymania się przed przejściem, gdy widzimy oczekujących pieszych.

Na drogach można spotkać nieodpowiedzialnych pieszych, którzy potrafią wejść pod maskę nadjeżdżającego samochodu, wychodząc z założenia pierwszeństwa na pasach. W takich sytuacjach, o ile kierowca jechał przepisowo, winę za potrącenie będzie ponosił pieszy. Jeśli kierowca nie dostosował prędkości do obowiązujących przepisów, wówczas policja najczęściej orzeknie współwinę pieszego, a odszkodowanie po wypadku będzie odpowiednio niższe.

W jakich sytuacjach pieszy otrzyma odszkodowanie?

Pieszy ma obowiązek zachowania ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię. Wyróżniamy kilka sytuacji, w których wina kierowcy jest bezdyskusyjna. Po pierwsze, niedostosowanie prędkości. Pieszy widząc duży dystans do nadjeżdżającego samochodu wychodzi na przejście. Szybko jadący kierowca zbyt późno hamuje, co kończy się potrąceniem. Winę kierowcy odnotujemy także na przejściach przez jezdnie wielopasowe, gdy nie zatrzyma się on przed przejściem, widząc, że samochody z naprzeciwka lub jadące sąsiednimi pasami hamują przed pasami.

Gdy wina kierowcy jest bezdyskusyjna, odszkodowanie powypadkowe zostanie wypłacone z OC sprawcy. Poszkodowany ma prawo ubiegać się od zwrot kosztów leczenia oraz rehabilitacji, zadośćuczynienia za poniesione cierpienie fizyczne oraz psychiczne, a także zwrot kosztów z tytułu poniesionych strat materialnych (np. zniszczone ubrania, telefon komórkowy, laptop).

Potrącenie po za pasami – czy przysługuje odszkodowanie?

Kontrowersje budzą odszkodowania powypadkowe za potrącenie pieszego po za pasami. Jeśli pieszy przechodzi przez jezdnię w nieoznaczonym miejscu, jego wina jest bezdyskusyjna (wyjątkiem są strefy zamieszkania, w których pieszy zawsze ma pierwszeństwo). W sytuacji, gdy pieszy zostanie potrącony po za przejściem przez samochód jadący z nieprzepisową prędkością, wówczas winę ponosi także kierowca. Odszkodowanie z OC sprawcy jest w takiej sytuacji wypłacane w określonym wymiarze.

W jaki sposób ubiegać się o odszkodowanie za potrącenie na pasach?

Jeśli doszło do potrącenia, pieszy ma prawo wezwać policję oraz pogotowie ratunkowe. Jeśli stan pieszego nie pozwala na takie działanie, wówczas, służby wzywa kierowca lub świadkowe zdarzenia. Jest to obowiązek związany z koniecznością udzielenia pierwszej pomocy. Odszkodowania Warszawa są wypłacane na podstawie informacji zebranych przez wezwane służby. Policja ustali, czy kierowca ponosi odpowiedzialność za potrącenie, natomiast ratownik medyczny wstępnie oceni stan pieszego. Od jego opinii może zależeć wysokość odszkodowania.

Jeśli winę ponosi kierowca, pieszemu przysługuje odszkodowanie komunikacyjne wypłacane z OC sprawcy. Zadziałać może także polisa NNW wykupiona przez poszkodowanego. A co w sytuacji, gdy sprawca ucieknie z miejsca zdarzenia, a policji nie uda się ustalić jego personaliów? Wówczas odszkodowanie Warszawa wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Aby uzyskać należne zadośćuczynienie, potrzebne są odpowiednie dokumenty: m.in. notatka służbowa funkcjonariusza z miejsca zdarzenia, a także raport medyczny. Jeśli wypłacone zadośćuczynienie jest zbyt niskie, wówczas można skorzystać z usług specjalistycznych firm ubezpieczeniowych.