Usuwanie odcisków. Wrastające paznokcie.
Usuwanie odcisków. Wrastające paznokcie.
Obszarem pracy podologa są choroby stóp i paznokci. Jednym z nich są wrastające paznokcie – jest to zespół chorobowy dotyczący głównie paznokci stóp, a przede wszystkim palucha. Występuje głównie u chłopców i mężczyzn między 10 a 30 rokiem życia, zdarzają się również przypadki wrastających paznokci u noworodków i osób starszych. Główne przyczyny wrastających paznokci upatruje się w zaburzeniach mikrokrążenia, w przebiegu różnych chorób naczyniowych, w niewłaściwej technice obcinania paznokci- zbyt krótko, albo pozostawienie ostrych krawędzi lub zbyt głęboko. Wycinanie bocznych krawędzi płytek powoduje ukrócenie odległości pomiędzy bocznymi wałkami okołopaznokciowymi a paznokciem, czego efektem jest zaginanie się bocznych krawędzi i ich wrastanie. Upatruje się również w urazach palucha, noszeniu zbyt dopasowanego obuwia, w przyczynach dziedzicznych np. długie palce u stóp, w zmianach ortopedycznych, np. koślawe paluchy, koślawe stopy, płaskostopia, w nadwadze – zbyt wysoka waga doprowadza, np. do zmian ustawienia kątów palców, a co za tym idzie do stanu zapalnego. Metodą leczenia wrastającego paznokcia jest m.in.: zakładanie przez podologa klamry korygującej na paznokieć. Unosi ona boczne brzegi paznokcia w celu zapobiegnięcia jego dalszego wrastania.
Usuwanie odcisków. Pękanie pięt.
Kolejnym schorzeniem jest nadmierne rogowacenie i pękanie pięt – wiąże się to z suchością skóry. Przyczyną jest zaburzenie pracy układu tętniczo-żylnego uszkadzający wegetatywny układu zakończeń nerwowych gruczołów potowych. Prowadzi to do zaburzenia fizjologii poszczególnych warstw skóry, które pozbawione są odpowiedniej ilości lipidów i płynów. Suchość skóry może obejmować całą stopę lub niektóre jej obszary. Stopa przybiera kolor żółty lub brązowo- szary. Jest krucha i łuszcząca się. Obszarami najbardziej dotkniętymi rogowaceniem to te, najbardziej obciążone, tj. okolice pięt, stawy proksymalne palców oraz zewnętrzne krawędzi podeszwy stóp. Sprawdzonymi domowymi sposobami na gładkie pięty jest moczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem soli kuchennej lub szarego mydła czy mleka w proszku, smarowanie stóp kremem z gliceryną, noszenie bawełnianych skarpetek. Stosowanie ziołowych naparów np. z nasion lnu – zmiękcza i uelastycznia skórę, z krwawnika, liści brzozy, nagietka – działa przeciwzapalnie, z nasion kozieradki –zmiękcza naskórek, korzenia żywokostu – zawiera alantoinę, ma działanie kojące.
Usuwanie odcisków. Kolejną zmianą chorobową stóp są brodawki stóp.
Wyróżnia się dwa rodzaje brodawek: brodawki basenowe – wywołane wirusem HPV1. Są pojedynczymi głębokimi bolesnymi zmianami, występującymi głównie u dzieci i młodzieży. Nawrotowość tego schorzenia występuje rzadko, dlatego że zakażenie wirusem HPV1 pozostawia odporność. Cechą charakterystyczną brodawek basenowych jest to, że same ustępują, z czasem zmiany stają się czarne a ich podłoże silnie zaczerwienione. Drugim rodzajem są brodawki mozaikowe wywołane wirusem HPV 2, mają charakter powierzchowny z tendencją do zlewania się. One niestety mają charakter nawrotowy. Leczenie brodawek opiera się na zamrażaniu ciekłym azotem, łyżeczkowaniu, stosowaniu miejscowych środków keratolitycznych zawierających kwas salicylowy. Istnieje wiele sposobów, by usunąć brodawkę, kurzajkę, wrastający paznokieć czy odcisk, ale po co mamy usuwać skutki jak możemy uniknąć tego. Wystarczy stopy otoczyć stałą opieką, przez cały rok, a nie tylko od święta!!