Rehabilitacja

Jak się uchronić przed ostrogą piętową?

Ostroga piętowa to schorzenie, z którym raczej nikt nie chciałby mieć do czynienia. Niestety to czy wystąpi, nie zależy od nas, ale już od naszych czynów tak. Co w takim razie powinniśmy robić, by się przed nią uchronić? Czy można działać profilaktycznie, by nie mieć do czynienia z ostrogami i ostrym bólem? Stuprocentowej pewności nigdy nie ma, ale istnieją sprawdzone sposoby, które mogą być skuteczną profilaktyką. Poniżej prezentujemy kilka z nich.

Po pierwsze odpowiednio dobrane obuwie

O tym, jak ważne jest odpowiednie dobieranie obuwie, nie mówi się od dziś. Zbyt małe, ciasne, jak również za duże obuwie może prowadzić do obtarć, urazów oraz różnego typu schorzeń, w tym również do powstania ostrogi piętowej. Jakie w takim razie powinno być nasze obuwie? Przede wszystkim komfortowe, wygodne i elastyczne. W przypadku kobiet warto zrezygnować ze zbyt często noszenia wysokich obcasów, co więcej profilaktycznie można zaopatrzyć się we wkładki ortopedyczne.

Umiarkowana aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie, kondycję i samopoczucie, ale pod warunkiem, że jest dawkowana umiarkowanie. Zbyt intensywne treningi i notoryczne przeciążanie stóp może doprowadzić do urazu oraz wystąpienia narośli na pięcie. Z dyscyplin sportowych zaleca się głównie basen lub rower, biegać, czy grać w piłkę też można, ale oczywiście z mniejszą intensywnością. Pamiętajmy, że sport ma nam służyć, a nie szkodzić.

Warto również unikać długiego i częstego stania na nogach, a jeśli pomimo wszystkich wysiłków i tak ostroga na pięcie się pojawi, warto w porę zacząć leczenie. W celu dobrania odpowiedniej terapii warto zgłosić się do lekarza. On na podstawie wywiadu i badań określi stan zapalenia, przepisze odpowiednie środki, czy rehabilitację. Leczenie ostrogi pietowej moczem również jest zalecane w takich przypadkach, ale warto pamiętać, że mocz musi być czysty, co oznacza wolny od infekcji i bakterii, gdyż w ten sposób można tylko sobie zaszkodzić, a nie pomóc.