Zdrowie

Domowe sposoby na zgagę. Pozbądź się pieczenia w żołądku!

Każdy z nas od czasu do czasu lubi pozwolić sobie na małe co nieco. Niestety nie każdemu takie odstępstwa od diety służą, a w przypadku, gdy zaczynamy odczuwać dyskomfort w przełyku i palenie za mostkiem – już wiadomo, że to zgaga. Szacuje się, że na tego typu dolegliwości regularnie cierpi nawet kilkadziesiąt milionów Europejczyków. Warto więc wiedzieć, jakie sposoby pomogą złagodzić nieprzyjemne objawy.

Słuchaj siebie samego, znajdź swój sposób na zgagę!

Zgaga to dolegliwość, która pokazuje nam, że każdy organizm jest inny. A to dlatego, że, pomimo iż istnieje grupa produktów, którą uznaje się za zwiększającą ryzyko zgagi, u każdego inne potrawy mogą wywoływać dolegliwości. Podobnie jest z ich łagodzeniem. To właśnie dlatego każda osoba, u której zgaga występuje często, powinna znaleźć swój własny środek wspomagający. Wśród najpowszechniej stosowanych domowych sposobów na zgagę, wyróżniamy:

  • imbir – na zgagę najlepiej sprawdza się świeży korzeń imbiru, zaleca się jego żucie,
  • prażone migdały (niesolone) – zaleca się ich jedzenie, jednak warto je także żuć przez kilka minut,
  • siemię lniane – jeżeli zgaga występuje często, sprawdzić się może kleik z siemienia lnianego, który najlepiej pić ok. godzinę przed posiłkiem lub dwie godziny przed snem.

Powyższe sposoby mogą, lecz nie muszą pomóc na zgagę. Wykazują one dość dużą skuteczność w wielu przypadkach, jednak konieczne jest sprawdzenie indywidualnej reakcji na każdy z nich.

Zioła na zgagę, czy przyniosą ulgę?

Wielokrotnie można spotkać się także z rekomendacją stosowania ziół na zgagę, gdyż niektóre napary naturalne mogą regulować pracę układu pokarmowego. Do najczęściej stosowanych w tym zakresie zaliczamy:

  • rumianek,
  • miętę,
  • prawoślaz lekarski,
  • rdest wielokwiatowy,
  • koper włoski,

Podobnie, jak w przypadku wcześniej wymienionych sposobów na zgagę, także tutaj reakcja organizmu może być indywidualna.

Jak się ustrzec przed zgagą? Zadbaj o profilaktykę!

Jeżeli zgaga przestaje być jednorazowym zdarzeniem, a staje się regularną dolegliwością, warto pomyśleć, jak można jej zapobiec. Profilaktyka zgagi to przede wszystkim zmiana diety i trybu życia na aktywniejszy. W przypadku nadmiernej masy ciała warto pomyśleć o jej zmniejszeniu. Zaleca się także dbanie o relaks, gdyż stres stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zgagi.

Leczenie zgagi – co zapisze nam lekarz?

Zgaga to częsty objaw chorób przewodu pokarmowego, między innymi refluksu żołądkowo-przełykowego oraz wrzodów żołądka lub dwunastnicy. Są to jednostki chorobowe, wymagające odpowiedniej terapii, która powinna odbywać się pod nadzorem lekarza. W leczeniu tych chorób najczęściej stosowane są leki IPP, czyli Inhibitory Pompy Protonowej, które hamują nadmierne wydzielanie soków żołądkowych. Tego typu produkty dostępne są też bez recepty, jednak nie zaleca się ich stosowania bez konsultacji z lekarzem dłużej niż 4 tygodnie. Ulgę przy problemie zgagi przynieść mogą też suplementy, składające się z węglanu wapnia i węglanu magnezu, takie jak Rennie.