Pielęgnacja skóry atopowej – jak powinna wyglądać?
Każdy marzy o pięknej i gładkiej skórze. Chcąc utrzymać ją w dobrej kondycji, bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja tego narządu o każdej porze roku. Latem narażeni jesteśmy na szkodliwe działanie promieni słonecznych, zimą i jesienią naskórek może zostać uszkodzony przez wiatr i mróz. Odpowiednie nawilżanie powinno więc być standardem w procesie dbania o zdrową cerę i skórę całego ciała. Jednak, co zrobić, gdy pomimo systematycznej pielęgnacji, pojawiają się zaczerwienienia, suchość i świąd? Najprawdopodobniej są to objawy Atopowego Zapalenia Skóry. Jak dbać o skórę przy AZS?
W jaki sposób poprawić stan skóry atopowej?
Skóra atopowa wymaga specjalnej pielęgnacji. Warto korzystać z takich produktów jak krem na atopowe zapalenie skóry Bepanthen, ale również ze specjalnych płynów do kąpieli czy szamponów dla osób z atopią. Dobrze jest postawić także na sprawdzone produkty naturalne, które mogą łagodzić świąd i poprawiać barierę ochronną skóry.
Pielęgnacja skóry atopowej – krok po kroku
Poniższe wskazówki mogą wspomóc pielęgnację skóry atopowej:
- bierz ciepłą, letnią kąpiel z naturalnymi preparatami nawilżającymi (nie dłuższą niż 10-15 minut),
- skórę osuszaj delikatnie, miękkim ręcznikiem, nie pocieraj,
- natłuszczaj skórę dwa razy dziennie – najlepiej stosować preparaty, przeznaczone specjalnie dla atopików,
- unikaj kosmetyków z drażniącymi substancjami – często drogeryjne, zapachowe produkty zawierają duże ilości takich środków,
- nawilżaj powietrze w pomieszczeniu – odpowiednie nawilżenie zapobiegnie nadmiernemu wysuszaniu skóry,
- noś odzież z delikatnych, bawełnianych materiałów.
Żyj w zgodzie z naturą – naturalne kosmetyki naturalne, które wspomogą Twoją skórę
Osobom z atopią skórą zaleca się kupowanie kosmetyków pielęgnacyjnych w aptekach lub sklepach medycznych, gdyż tam można najczęściej znaleźć produkty z odpowiednim składem dla takiego typu skóry. Można też korzystać z kosmetyków naturalnych, jeżeli są dobrze tolerowane. W pielęgnacji skóry atopowej wykorzystuje się między innymi:
- olej z konopi siewnej,
- olej z ogórecznika,
- olej z wiesiołka,
- olej jojoba,
- olej lniany,
- olej ze słodkich migdałów,
- olej bawełniany,
- mocznik,
- pantenol,
- alantoina,
- aloes,
- wosk pszczeli,
- masło shea,
- wyciągi: z nagietka, rumianku, owsa, pszenicy.
Powyższe substancje często wykorzystywane są w kosmetykach do skóry atopowej. Większość z nich, oprócz działania nawilżającego, wykazuje również właściwości łagodzące zaczerwienienia, zmniejszające świąd i poprawiające warstwę lipidową skóry.
Podsumowanie
Atopowe Zapalenie Skóry to schorzenie, które wiąże się z wieloma problemami. Jednak wiedza na temat odpowiedniej pielęgnacji oraz stosowanie się do zaleceń lekarza, pozwolą skutecznie zmniejszyć symptomy choroby i poprawić komfort (zarówno psychiczny, jak i fizyczny) pacjenta. Ważne jest, aby dokładnie obserwować swoje ciało, aby móc rozpoznać, w jakich sytuacjach symptomy się nasilają. Dbając o systematyczne nawilżanie skóry odpowiednimi produktami, możemy zapewnić jej ulgę i zwiększyć ochronę.