Zdrowie

Laseroterapia – co powinieneś wiedzieć?

Mówiąc laseroterapia, na myśli mamy terapeutyczne zabiegi, które wykorzystują lasery medyczne. To z kolei urządzenia, które emitują skupioną, jednobarwną wiązkę światła. Wykorzystywane są m.in. w stomatologii, chirurgii, medycynie estetycznej, czy też kosmetologii. Laseroterapia to jedna z dziedzin fizjoterapii i zajmuje się stymulacją procesów leczniczych narządów ruchu. Działanie lasera jest przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, przeciwbólowe, a także wspiera gojenie oraz stymuluje mikrokrążenie.

Jeśli ten wstęp sprawi, że zainteresowała Cię laseroterapia Kraków będzie dobrym rozwiązaniem, aby rozejrzeć się za miejscami, gdzie oferowane są zabiegi z jego użyciem.

Światło laserowe i jego właściwości

Najważniejsze aspekty to jednobarwność, która jest efektem identycznej długości fali, pojawiającej się w pojedynczej wiązce. To także intensywność, równoległość oraz koherencja, która zwana jest także spójnością.

Laseroterapia, czyli zabiegi z wykorzystanie lasera

 

Laser to rozwiązanie, które bardzo często spotkamy np. w rehabilitacji, a szczególnie w fizykoterapii. Popularny jest z uwagi na swoje zdrowotne działanie oraz możliwość stosowania w ostrych oraz przewlekłych stanach. Tkanki nie zwiększają temperatury tak, by stan zapalny mógł się zaostrzyć, przy czym efekt termiczny jest znikomy.

 

Tzw. biostymulacja laserowa jest zwykle stosowania przy użyciu specjalnej sondy. Wskazania warunkują to, czy zabieg odbywa się kontaktową lub bezkontaktową metodą. Blizny to częsty powód wykonywania leczenia, aczkolwiek stosuje się też je na odleżyny, w przypadku porażenia nerwu twarzowego oraz w przypadku problemów z narządami ruchu.

 

Aktualnie, biostymulacja z użyciem laserowego światła ceniona jest już przez prawie wszystkie dziedziny medycyny. Z właściwości lasera korzysta chociażby chirurgia naczyniowa, kosmetologia, czy też okulistyka oraz stomatologia. W samej fizjoterapii, wykorzystywany jest laser wysokoenergetyczny. W odróżnieniu od niskoenergetycznego, pozwala ona na o wiele głębszą penetrację tkanek, a także na natychmiastowe wręcz uzyskanie przeciwbólowych efektów.