Leczenie rozcięgna podeszwowego. Kraków. W dysfunkcji stawów stosuje się następujące metody leczenia:
Leczenie rozcięgna podeszwowego Kraków. W dysfunkcji stawów stosuje się następujące metody leczenia:
– Terapię falą uderzeniową jest wyjątkowo skuteczną, szybką i niedrogą metodą leczenia, przyspiesza procesy regeneracyjne organizmu poprzez pobudzenie metabolizmu, cyrkulację krwi, zwiększenie produkcji kolagenu. Zmniejsza napięcie mięśniowe. Terapia falą uderzeniową przyczynia się do zminimalizowania bólu poprzez uwalnianie endorfin. Stosuje się ją m.in.: w leczeniu dolegliwości ścięgien, rzepki, „kolana biegacza”, „łokcia tenisisty”, ostrogi piętowej, ścięgna Achillesa, w problemach z barkami oraz w zapaleniu powięzi podeszwowej stopy. Zabieg falą wykonywany jest 4 -5 razy w odstępie 3-7 dni.
– Terapia osoczem bogato-płytkowym (PRP) jest skoncentrowaną liczbą płytek krwi w niewielkiej objętości osocza. Tutaj wykorzystuje się własną krew pacjenta, jako stymulator poprawiający funkcję tkanek miękkich, tkanki kostnej oraz chrząstki stawowej poprzez zwiększanie ich potencjału regeneracyjnego. Tę metodę stosuje się w uszkodzeniach pourazowych ścięgna Achillesa, zapaleniu rozcięgna podeszwowego stopy, „łokciu tenisisty”, „kolanie skoczka”, urazów barku czy uszkodzeniach chrząstki stawowej. Zabieg wykonuje się w gabinetach zabiegowych. W pierwszej fazie pobiera się niewielką ilość krwi żylnej (do 50 ml) do specjalnych próbówek. Krew poddawana jest wirowaniu, w którym następuje oddzielenie erytrocytów, leukocytów od osocza zawierającego płytki krwi. Następnie odciąga się strzykawką frakcję osocza z wysokim stężeniem płytek krwi, zawierających czynniki wzrostu. Lekarz dodaje specjalny odczynnik aktywujący płytki krwi do produkcji czynników wzrostu. Uzyskane w ten sposób osocze bogatopłytkowe jest bazą do wykonania zabiegów określonej okolicy. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.
– Kolejną metodą leczenia jest wiskosuplementacja, polegającą na suplementacji kwasu hialuronowego bezpośrednio do stawów. Jest to główny składnik płynu stawowego. Płyn ten potrzebny jest do prawidłowego ruchu stawu. Uzupełnia się go przeważnie u osób w przedziale 40 – 60 lat. Powoduje wzrost lepkości i elastyczności płynu stawowego, odżywia chrząstkę stawową oraz poprawia mechanizm stawów. Iniekcje wykonuje się do 5 razy w odstępie 2 tygodni, nie ma efektów ubocznych.
– Fizykoterapia jest to część procesu rehabilitacji, polega na oddziaływaniu na ludzki organizm za pomocą bodźców fizycznych. Celem jej jest reakcja lecznicza i regeneracyjna tkanek. Stosuje się tutaj biostymulację laserową, elektroterapię, światłolecznictwo, ciepłolecznictwo, krioterapię miejscową, diatermię krótkofalową i ultradźwięki. Fizykoterapię dobiera się indywidualnie do pacjenta, uwzględniając jego stan zdrowia, przebyte schorzenia i aktualne dolegliwości. Jest to również wstęp do dalszych usprawnień.
Terapię manualną wykorzystuje się w leczeniu dysfunkcji narządu ruchu, przede wszystkim stawów kończyn górnych i dolnych oraz kręgosłupa, celem przywrócenia właściwej biomechaniki stawów (odblokowania). Prowadzi to, do zmniejszenia bólu, wzrostu ruchomości stawów, zmniejszenia odczynu zapalnego tkanek, jak i również odzyskania pełnej funkcjonalności stawów w organizmie.
Kolejną metodą jest terapia tkanek miękkich polegająca na wykorzystaniu technik podobnych do masażu, w celu leczenia zaburzeń w obrębie tkanek. Wyróżniamy tutaj energizację mięśni, metody rozluźniania mięśniowo-powięziowego, techniki aktywnego rozluźnienia, terapia punktów spustowych. Terapię tę wykorzystuje się w dysfunkcji narządu ruchu, związanego z napięciem mięśniowym i przykurczami tkankowymi.
Aby wyleczyć zaburzenia stawów, w tym zapalenie rozcięgna podeszwowego, jest wiele możliwości. Powyżej przytoczone metody lecznicze są bezbolesne, a zarazem bardzo skuteczne.