USG prostaty Warszawa. Czym jest prostata?
USG prostaty Warszawa. Czym jest prostata?
Prostata to nie choroba (jak przyjęło się potocznie mówić), to bardzo istotny narząd w męskim organizmie zwana gruczołem krokowym lub sterczem. Prostata to narząd mięśniowo-gruczołowy układu moczowo-płciowego, kształtem zbliżony do kasztana, znajdujący się między tylną ścianą pęcherza moczowego a odbytnicą. Pomimo małego rozmiaru spełnia bardzo ważne funkcje w organizmie, a jej choroby związane są z szeregiem poważnych dolegliwości. Prostata odpowiada za produkcję zasadowego płynu, w którym zawieszone są plemniki. Płyn ten jest mętną, białawą cieczą o zasadowym odczynie i charakterystycznym zapachu. Wydzielina gruczołu krokowego składa się z fruktozy – cukru stanowiącego materiał odżywczy dla plemników. Płyn zawiera właściwości przeciwbakteryjne. Do najczęstszych schorzeń prostaty zalicza się: bakteryjne i niebakteryjne zapalenie prostaty, łagodny przerost gruczołu krokowego (hiperplazja) – charakteryzujący się rozrostem różnych typów komórek gruczołu krokowego prowadząc do powstania gruczolaka. Powiększona prostata, uciskając tylną ścianę pęcherza moczowego i odbytnicę, powoduje częste parcie na mocz i zaparcia. Komplikuje się także proces oddawania moczu. Rak prostaty należy do drugiej pod względem liczby zachorowań chorób nowotworowych polskich mężczyzn.
USG prostaty Warszawa. Co to jest?
USG prostaty jest badaniem ultrasonograficznym, stanowiąc jedną z najpopularniejszych metod obrazowania stanu właśnie tego narządu. Badanie przeprowadza się na dwa sposoby, przez powłoki brzuszne oraz przezodbytniczo (USG transrektalne – TRUS). Badanie USG prostaty TRUS zaleca się w przypadku chorób zapalnych prostaty i podejrzenia raka gruczołu krokowego. Obie metody USG prostaty przez powłoki brzuszne i transrektalne są to procedury zupełnie nieinwazyjne, nie następuje tutaj przerwanie tkanki łącznej. Na USG prostaty przez powłoki brzuszne należy przyjść z pełnym pęcherzem, pijąc do 1,5 litrów wody mineralnej. Wskazaniami do wykonania USG prostaty jest m.in. silne parcie na mocz, ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, bóle podbrzusza z gorączką. Ponadto nieprawidłowy wynik badania per rectum, nieprawidłowe wyniki badań krwi przede wszystkim podwyższony poziom PSA. Transrektalne USG prostaty wykonuje się w przypadku braku lub niedoboru plemników w nasieniu. Badanie umożliwia potwierdzenie wrodzonej aplazji nasieniowodów (CBAVD).
USG prostaty Warszawa. Gdzie szukać pomocy? Z problemami urologicznymi najlepiej udać się do Centrum Medycznego Bodymove.